Tai yra pranešimas žiniasklaidai, už kurio turinį BNS neatsako.
„Google“ toliau teismuose sprendžia santykius su Europos Sąjunga (ES) ir pavienėmis valstybėmis dėl savo veiklos atitikimo teisiniams reguliavimams. Bendrovė parengė daug klausimų keliantį atsaką – ji laikinai pašalins naujienų straipsnius iš ES įsikūrusių leidėjų. Šio testo rezultatus pajaus nedidelė dalis ES gyventojų. Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, tai parodys turinio kūrėjams, kiek daug jie prarastų be „Google“.
Atskleis, kaip naujienos veikia paiešką
„Šis eksperimentas skirtas nustatyti, kaip naujienų iš ES pašalinimas paveiks paieškos srautą ir bendrą paieškos patirtį. Eksperimento metu „Google“ išims ES naujienų straipsnius iš paieškos rezultatų, „Google News“ ir „Discover“ nedidelei daliai, 1 proc., vartotojų Belgijoje, Kroatijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje ir Ispanijoje“, – aiškina A. Lukošius.
ES reguliuotojai ir žiniasklaidos priemonės paprašė papildomų duomenų iš „Google“ apie naujienų turinio poveikį paieškai. Bendrovė nurodo, kad toliau rodys rezultatus iš svetainių ir naujienų šaltinių už ES ribų, o pasibaigus testui vėl grąžins ES žinių portalų tekstus į paieškos rezultatų suvestinę.
Anot „Tele2“ Inovacijų eksperto, šis eksperimentas taip pat gali suteikti „Google“ įžvalgų apie tai, kiek žmonėms, kurie naudojasi paieška, iš tikrųjų rūpi skaityti naujienas. Panašų tyrimą atliko ir „Facebook“ – ši analizė galiausiai paskatino „Facebook“ pašalinti „Naujienų“ skirtuką ir visiškai nutraukti finansavimą žurnalistikos kanalams.
„Google“ teigia, kad testas paveiks vieną procentą paminėtų šalių gyventojų ir bus trumpalaikis. Jei šis nedidelis testas ES yra ženklas apie galimus ateities veiksmus, „Google“ gali ruošti dar griežtesnius sprendimus“, – pažymi A. Lukošius.
Eksperimentas ar įspėjimas?
Atsižvelgiant į bendrovės istoriją, kai ji, susidūrusi su autorių teisėmis susijusiais reglamentais, siūlė galimybę atšaukti savo paslaugas, kyla abejonė, ar tai tik smulkus testas. Tokie veiksmai gali būti signalas, kai „Google“ bando įvertinti, kaip žiniasklaidos sektorius reaguotų į galimus pokyčius.
„Šis bandymas atrodo tarsi rimtas įspėjimas. Jo metu ES naujienų leidėjai turės galimybę aiškiai pamatyti, kokį žmonių kiekį jie prarastų be „Google“. Bendrovė taip pat pabrėžia, jog jau ilgą laiką teikia išsamius duomenis apie tai, kaip turinys veikia paieškos platformose ir suteikia įrankius, kurie padeda suprasti srauto tendencijas“, – įžvalgomis dalijasi A. Lukošius.
„Tele2“ Inovacijų eksperto teigimu, ES šalyse „Google“ yra įpareigota laikytis Europos autorinių teisių direktyvos, kuri skirta apsaugoti kūrėjų teises ir užtikrinti sąžiningą atlygį už jų turinio naudojimą internete.
„Pavyzdžiui, Prancūzija jau kelerius metus siekia apsaugoti savo spaudos ir naujienų agentūrų teises bei pajamas nuo technologijų milžinų. Šių metų pradžioje šalies vyriausybė nubaudė „Google“ 250 milijonų eurų bauda už tai, kad įmonė nesilaikė intelektinės nuosavybės, autorinių teisių reguliavimo taisyklių“, – teigia „Tele2“ atstovas.
Prancūzijos konkurencijos institucija teigė, kad dirbtinio intelekto pagrindu sukurtas „Google“ pokalbių robotas „Bard“, kuris vėliau pervadintas į „Gemini“, buvo apmokomas naudojant naujienų portalų turinį jų neinformavus.
Šių metų balandį „Google“ taip pat iš savo paieškos srauto pašalino naujienų nuorodas iš Kalifornijos valstijos. Tai buvo atsakas į valstijos žurnalistikos apsaugos įstatymą. Panašiomis aplinkybėmis „Google“ grasino pašalinti vietinių naujienų nuorodas Kanadoje ir svarstė galimybę iš viso nutraukti paieškos variklio veiklą Australijoje dėl ten įsigaliojusių teisės aktų.
Kontaktinis asmuo
Martyna Zelevaitė
Projektų vadovė
UAB Publicum
+37069338356
[email protected]
Tai yra pranešimas žiniasklaidai, už kurio turinį BNS neatsako.