2023.09.22 16:33 |Kategorija:  Cover news
Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Siūloma mokytojams atlyginimus nuo sausio didinti 10 procentų – ministras (papildytas)

papildyta G. Jakšto, A. Navicko komentarais, naujos 4–10 pastraipos

Vilnius, rugsėjo 22 d. (BNS). Siūloma mokytojams atlyginimus nuo sausio didinti 10 proc., iš viso kitąmet – 21 proc., penktadienį paskelbė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.

„Pristatėm beprecedentį siūlymą, tokio augimo tiek biudžetu, tek darbo užmokesčio pokyčiu nėra buvę mūsų istorijoje, kitais metais darbo užmokestis mokytojams didėtų 21 procentu, pirmas žingsnis būtų 10 procentų nuo sausio“, – po derybinio susitikimo su profesinių sąjungų atstovais penktadienį žurnalistams sakė G. Jakštas.

„Sprendimų ir pozicijos dar neišgirdome, nes suprantame, kad jiems reikia jiems taip pat pasitarti su savo kolektyvu“, – tvirtino jis.

Pasak ministro, daugiau lėšų taip pat gaus mokytojai, dirbantys pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas, ir bendras darbo užmokesčio fondo augimas siekia iki ketvirtadalio.

„Greta to pasiūlėme tęsti, kas buvo šiemet paskirta iki mokslo metų pabaigos nuo rugsėjo, 3 proc. papildomos lėšos, kurios suteikia galimybę skirti 20 proc. daugiau pasirengimui su atnaujintu ugdymo turiniu, jį gauna grubiai tariant kas antras bendrojo ugdymo mokyklose dirbantis mokytojas, šalia to 21 proc. augimo turės dar apie 5–6 proc. didesnes lėšas, nes dirbs su atnaujintu turiniu“, – paskelbė ministras.

Anot jo, tai reiškia, kad bendrai visiems mokytojams augimas būtų 21 proc. kitąmet, o dirbantys su atnaujintomis programomis dar gali tikėtis papildomo iki 6 proc. augimo.

„Bendras darbo užmokesčio fondas, grubiai didinama arti ketvirtadalio, bendrai lėšomis tai yra daugiau nei 300 mln. skirta pedagogų darbo užmokesčio kėlimui“, – pažymėjo ministras.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas po susitikimo sakė, kad profesinė sąjunga vertins pasiūlymus, o sprendimas skelbti streiką pasiteisino.

„Mes iki šiol girdėjom, kad atlyginimų apskritai negalima didinti, kaip šiandien pristatė ministerija, jie netgi rado lėšų 6 proc. neperskirsčius biudžeto ir didins mokytojams atlyginimus, mes girdėjom, kad klasių, mažinti neriekia ir neįmanoma, girdėjot visi šiandien atvejį (mokinys užpuolė mokytoją – BNS), mes girdėjom, kad galimybių didinti atlyginimus nebuvo du kartus, dabar matome, kad atsiranda siūlymas ir tie procentai didėja“, – kalbėjo A. Navickas.

„Mes suprantam, kad priėmėm labai teisingą sprendimą dėl streiko skelbimo, jis labai padeda derybose, derybos tik įsibėgėja“, – pridūrė profesinės sąjungos vadovas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas penktadienį tęsė derybas su profesinių sąjungų atstovais dėl algų mokytojams kėlimo.

G. Jakštas antradienį per derybas profesinėms sąjungoms pasiūlė atlyginimus pedagogams kitąmet kelti 20,5 procento: nuo sausio – 6 proc., o likusią dalį pridėti rugsėjį. Profsąjungų atstovai su tuo nesutiko, jie reikalauja nuo naujų metų darbo užmokestį didinti svariau.

Ministras anksčiau teigė, kad mokytojų algoms didinti kitais metais papildomai reikės apie 300 mln. eurų, o proporcijų keitimas papildomai didinant atlyginimus nors 1 proc. nuo sausio biudžetui kainuotų apie 10 mln. eurų.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, vadovaujama A. Navicko, praėjusį penktadienį surengė įspėjamąjį streiką, o rugsėjo 29 dieną planuoja pradėti tikrąjį streiką. 

Ši profsąjunga siekia, kad mokytojų algos augtų 56 procentais.

Streiko galimybės neatmeta ir kita – Lietuvos švietimo ir mokslo – profesinė sąjunga. Jos vadovas Egidijus Milešinas tvirtina, kad ministerijos siūlomas atlyginimų augimas netenkina, anot jo, pedagogų alga nuo sausio turi didėti ne mažiau kaip 10 procentų.

G. Jakštas antradienį su profsąjungomis sutarė dėl klasių mažinimo nuo kitų metų rugsėjo, paskelbė, jog iki metų pabaigos bus atlikta mokytojų darbo krūvio analizė.

Vyriausybė yra įsipareigojusi, kad kitąmet pedagogų atlyginimai turi pasiekti 130 proc. šalies atlyginimų vidurkio. 

Autorė Milena Andrukaitytė

[email protected], +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: