2024.03.01 11:39 |Kategorija:  Cover news
BNS nuotr.

Lenkijos ūkininkų protestas pasienyje: tikrinama dalis vilkikų, kamščių nėra - BNS REPORTAŽAS (papildytas) (nuotraukos)

Vilnius, kovo 1 d. (BNS). Lenkijos ūkininkams penktadienį pradėjus iš dalies blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu, maždaug nuo 10 val. ryto tikrinami iš Lietuvos išvažiuojantys vilkikai – jie nukreipiami į atskirą juostą, o dalis, sukėlę įtarimų, nukreipiami į specialią aikštelę, kur juos tikrina pareigūnai.

Vietoje yra apie 30-40 protestuotojų, kurie stebi, kaip Lenkijos policijos, muitinės, kelių transporto inspekcijos pareigūnai tikrina vilkikų dokumentus, jų patikra užtrunka iki 5 minučių, kol kas nė vienas jų nesulaikytas. Kelyje kamščių nėra, lengvieji automobiliai gali laisvai pravažiuoti. 

Protesto vienas organizatorių Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, jog jų tikslas nėra blokuoti eismą o tik atkreipti dėmesį į žemės ūkio sektoriaus problemas. Anot jo, tai yra nauja protesto forma, kurios anksčiau lenkai netaikė.

„Šiandien protestas atrodys taip, kad kartu su Lenkijos tarnybomis, su muitine, transporto inspekcija tikrinsime sunkvežimius, kas juose vežama. Tikimės, kad galbūt netrukus, gal ne šiandien, prisijungs ir Lietuvos ūkininkai, kadangi norime įsitikinti, kas tuose sunkvežimiuose yra“, – žurnalistams sakė K. Pieczynskis. 

Išvakarėse jis BNS sakė, kad tikrinti transportą planuojama savaitę visą parą, ūkininkai keisis „pamainomis“ kas 12 valandų, o pareigūnai tikrins sunkiasvores krovinines transporto priemones, pavyzdžiui, užuolaidinius vilkikus, kubilus ir siloso priekabas. 

Kitas protesto pasienyje organizatorius Pawelas Iwaszko (Pavelas Ivaško) sako, kad per Latviją į Lietuvą bei į Lenkiją galėjo patekti keli šimtai tonų rusiškų grūdų.

„Turime informacijos, kad grūdai iš Rusijos pateko į Lietuvą ir į Lenkiją ir tai buvo tikrai keli šimtai tonų, kadangi tie grūdai buvo vežami per Latviją. Ir iš Latvijos pateikdavo į Lietuvą, o vėliau jie buvo transportuojami į Lenkiją“, – žurnalistams pasienyje penktadienį sakė jis. 

„Mes tikriname, kad tuose sunkvežimiuose yra ukrainietiški grūdai. Jie įvažiuoja iš Lenkijos į Lietuvą, ten keičiami dokumentai, ir jie iš Lietuvos į Lenkiją įvažiuoja jau kaip Europos Sąjungos prekės“, – pridūrė jis. 

Pasak P. Iwaszko, protestuotojai nenori trukdyti gyventojams ir verslui: „Mes tik tikriname ar tie ukrainietiški, rusiški grūdai neįvažiuoja, bet tai liečia ne tik ūkininkus, bet ir tuos, kurie vartoja tuos produktus, kokybę“.  

Vienas protestuotojų, ūkininkas Dariuszas Ponichteras (Darjušas Ponichteras) sakė norintis matyti, ką veža sunkvežimiai ir kaip tai kontroliuoja pareigūnai.

„Šiandien mūsų tikslas vienas ir jis paprastas – mes norime kontroliuoti sunkvežimius ir tai, ką jie veža, norime matyti, kaip dirba pareigūnai“, – žurnalistams pasienyje sakė ūkininkas.

„Esu jaunas ūkininkas, turiu ne vieną kreditą pasiėmęs, pradėjau savo darbą, šiandien dirbu ir susiduriu su tuo neteisingumu, manęs negerbia, negerbia mano darbo, kenčiu aš, negaliu net išmokėti tų kreditų“, – sakė D. Ponichteras.

„Esu čia todėl, nes kaina grūdų yra mažesnė ir mes nuo to kenčiame. (...) Atvažiuoja grūdai iš Ukrainos ne visada kokybiški ir jie vėliau patenka tranzitu į Lietuvą, iš Lietuvos į kitas Europos šalis“, –  sakė kitas ūkininkas Radoslawas Paczesny (Radoslavas Pačesnis). 

Lietuvos konsulato Seinuose vadovas Genadijus Mackelis sako, kad kol kas protestuotojų pajėgos negausios.

„Šiai akimirkai matome, kad iš protestuotojų pusės negausios pajėgos, buvo numatyta, kad atvažiuos su savo sunkiąja technika, blokuos kelius – to išvengta dėka dialogo ir susikalbėjimo su partneriais Lenkijoje, mūsų institucijų pastangomis“, – žurnalistams pasienyje kiek anksčiau penktadienį sakė G. Mackelis.

Jis svarstė, kad galbūt ūkininkus įtikino argumentai, jog nėra pagrindo kalbėti apie grūdų klastojimą.

„Suveikė galbūt tie argumentai. Mes turime ir visą statistiką, kokie kiekiai, kas vežama, iki protesto mes skaičiavome kad gal pravažiuoja kokie du sunkvežimiai su grūdais per parą, tai tie kiekiai nereikšmingi, ir kalbėti apie tai, kad kažkas klastojama ir daroma, jokio pagrindo nėra“, – sakė G. Mackelis. 

„Gal protestuotojai irgi tą suvokia ir jų bendra tendencija nekalbėti apie blokavimą Lietuvos ir Lenkijos pasienio, jie kalba apie savo politikos, žemės ūkio atžvilgiu klausimus ir dėl to sienos blokavimas tiek su Ukraina, tiek Lietuva, tiek Vokietija, egzistuoja“, – teigė jis. 

Penktadienį ryte pagrindinis greitkelis į Varšuvą pasienyje yra užblokuotas policijos, tačiau pačių ūkininkų ar jų technikos kol kas nėra. 

Vietoje esanti BNS žurnalistė sako, jog eismas nukreipiamas į aplinkkelį, vedantį į Budziską ir vėl susijungiantį su greitkeliu – šis kelias yra kur kas platesnis ir jame yra vietos sustoti automobiliams.  

Nepasiekę susitarimo su premjeru Donaldu Tusku, Lenkijos ūkininkai nuo penktadienio ketina iš dalies blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje. Ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu savaitę jie žada tikrinti, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai.  

Autoriai: Augustas Stankevičius, Giedrius Gaidamavičius, Goda Vileikytė

Redaktorė Roma Pakėnienė

Šį pranešimą iliustruojančią BNS Foto komandos parengtą fotogaleriją galite atsidaryti paspaudę nuorodą: https://www.bns.lt/nuotraukos/3297

[email protected], +370 5 205 85 11, Verslo naujienų skyrius

Rodyti: