2023.05.31 06:52 |Kategorija:  Cover news with delay

Šiaurės Korėjos paleistas žvalgybinis palydovas nukrito į jūrą

Seulas, gegužės 31 d. (AFP-BNS). Šiaurės Korėja trečiadienį bandė paleisti karinį žvalgybinį palydovą, turėjusį realiuoju laiku stebėti JAV ir jų karinių partnerių judėjimą, tačiau jis nukrito į jūrą, o Pchenjanas savo ruožtu pripažino, kad buvo rimtų defektų.

Ši atsiskyrusi Rytų Azijos valstybė veikiančio palydovo kosmose neturi, o jos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) karinio žvalgybinio palydovo kūrimą paskelbė vienu svarbiausių savo režimo prioritetų ir asmeniškai prižiūrėjo kai kuriuos paleidimo parengiamuosius darbus.

Šiaurės Korėjos už veiklą kosmose atsakingos institucijos pranešė, kad anksti trečiadienį paleido karinį žvalgybos palydovą „Malligyong-1“, sumontuotą ant naujo tipo nešančiosios raketos „Chollima-1“, pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra.

Tačiau „praradusi stūmos jėgą dėl neįprastai įsijungusio antrosios pakopos variklio po pirmosios pakopos atsiskyrimo įprasto skrydžio metu“, raketa nukrito į jūrą, teigiama pranešime.

Valdžios institucijos „kruopščiai ištirs rimtus defektus, kurie pasirodė paleidus palydovą“, sakoma jame ir priduriama, kad kuo greičiau bus atliktas antras bandymas.

Pietų Korėjos kariuomenė jau anksčiau buvo užfiksavusi šio palydovo paleidimą. Ji patvirtino, kad objektas dingo iš radarų ir dėl netaisyklingo skrydžio nukrito į jūrą.

Vėliau ji išgelbėjo dalį nuolaužų ir paskelbė nuotraukas, kuriose matyti didelė statinę primenanti metalinė konstrukcija su plonais vamzdžiais ir laidais apačioje. Ekspertų teigimu, tai galėjo būti skystojo kuro bakas.

Seulas, Tokijas ir Vašingtonas pasmerkė paleidimą, kuris, pasak jų, pažeidė daugybę Jungtinių Tautų rezoliucijų, draudžiančių Pchenjanui atlikti bet kokius bandymus naudojant balistinių raketų technologiją.

Seulo nacionalinė saugumo taryba pareiškė, kad šis paleidimas „nesvarbu, ar jis buvo sėkmingas, ar ne, (buvo) šiurkštus JT Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimas ir rimta provokacija“.

Kadangi tolimojo nuotolio raketoms ir raketoms, naudojamoms paleisti į kosmosą, naudojamos tos pačios technologijos, analitikai teigia, kad galimybė iškelti palydovą į orbitą suteiktų Pchenjanui priedangą išbandyti uždraustas tarpžemynines balistines raketas (ICBM).

Netrukus po paleidimo Seulo miesto valdžia gyventojams išsiuntė skubios evakuacijos perspėjimą, sukėlusį didelį nerimą ir sumaištį internete. Visgi po kelių minučių vidaus reikalų ministerija patikslino, kad jis buvo neteisingai paskelbtas.

Redaktorius Ignas Ramanauskas

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: