2023.09.25 09:37 |Kategorija:  Cover news with delay
Getty Images via AFP-Scanpix nuotr.

Holivudo scenaristai ir studijos pasiekė streiką užbaigti turintį susitarimą

Los Andželas, rugsėjo 25 d. (AFP-BNS). Scenaristai, kurių streikas paralyžiavo Holivudą, sekmadienį pareiškė, kad jie pasiekė, jų teigimu, išskirtinį susitarimą su studijomis, pagal kurį jie galės grįžti į darbą.

Šis proveržis suteiks vilčių, kad streikuojantys aktoriai taip pat gali susitarti su studijomis ir užbaigti kelis mėnesius trunkančią aklavietę, dėl kurios iš esmės sustojo filmų ir televizijos produkcija, o Kalifornijos ekonomikai tai kainavo milijardus dolerių.

„Pasiekėme preliminarų susitarimą dėl naujos 2023 metų (minimalios bazinės sutarties), t. y. iš esmės susitarėme dėl visų sutarties punktų, tačiau dar reikia parengti galutinę sutarties formuluotę“, – sakoma Amerikos scenaristų gildijos (WGA) nariams išsiųstame laiške.

„Su dideliu pasididžiavimu galime sakyti, kad šis susitarimas yra išskirtinis – su reikšmingais laimėjimais ir apsauga visų sektorių scenaristams“, – priduriama jame.

Laiške, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, nepateikta jokių detalių. Jame teigiama, kad formuluotės yra derinamos ir kad galutinį sprendimą dėl to, ar sutikti su pasiūlymu, turi priimti nariai.

„Kad būtų aišku, niekas neturi grįžti į darbą, kol nebus gautas specialus gildijos leidimas. Iki to laiko mes vis dar streikuojame. Tačiau nuo šiandien sustabdome WGA piketus“, – sakoma pranešime.

WGA ir skėtinė studijoms ir transliuotojams atstovaujanti grupė AMPTPT bendru pareiškimu patvirtino susitarimą.

Aktorių streikas

Gegužės pradžioje tūkstančiai kino ir televizijos scenaristų paskelbė streiką, reikalaudami geresnio atlyginimo, didesnio atlygio už populiarių laidų kūrimą ir apsaugos, kad dirbtinis intelektas nepavogtų jų darbo vietų.

Jie kelis mėnesius piketavo prie studijų biurų, įskaitant „Netflix“ ir „Disney“, o liepos viduryje prie jų prisijungė ir streikuojantys aktoriai, palikdami Holivudo filmavimo aikšteles tuščias, ir taip energingai bei vieningai pademonstravo savo jėgą.

Aktorių profsąjunga SAG-AFTRA pasveikino WGA ir pagyrė „neįtikėtiną stiprybę, atsparumą ir solidarumą piketuose“.

„Laukiame WGA ir AMPTP preliminaraus susitarimo peržiūros, tačiau ir toliau esame pasiryžę siekti mūsų nariams būtinų sąlygų“, – teigiama pranešime.

Studijų ir scenaristų derybos jau keletą savaičių buvo apmirusios, kol pastarosiomis dienomis, į procesą, regis, buvo įnešta skubos jausmo, o derybose asmeniškai dalyvavo „Netflix“, „Disney“, „Universal“ ir „Warner Bros Discovery“ vadovai.

Be kita ko, scenaristai teigė, kad jų atlyginimai atsilieka nuo infliacijos ir reikalavo didesnės srautinių transliacijų generuojamo pelno dalies.

Studijos pasiūlė didesnį srautinių transliacijų auditorijos skaičiaus skaidrumą, tačiau nesiūlė keisti išmokų apskaičiavimo būdo.

Scenaristai taip pat reikalavo apriboti dirbtinio intelekto naudojimą, nes baiminasi, kad jis gali iš dalies pakeisti juos kuriant būsimų filmų ar serialų scenarijus ir taip dar labiau sumažinti jų darbo užmokestį.

5 mlrd. dolerių

Rugsėjo pradžioje laikraštis „The Financial Times“ pranešė apie Milkeno instituto atliktą tyrimą, kuriame teigiama, kad dabartinio Holivudo sustojimo kaina siekia 5 mlrd. dolerių (4,7 mlrd. eurų).

WGA streikas, trukęs 146 dienas, yra gerokai ilgesnis nei 2007–2008 metų scenaristų streikas, kuris truko 100 dienų ir Kalifornijos ekonomikai kainavo 2,1 mlrd. dolerių (2 mlrd. eurų).

Net jei susitarimą su scenaristais pavyks finalizuoti, aktorių streikas tęsis.

Nuo to laiko, kai prasidėjo šis streikas, studijos ir 160 tūkst. aktorių vienijanti SAG-AFTRA gildija nebuvo pranešusios apie derybas dėl sutarties.

Tačiau abi profsąjungos turi daug panašių reikalavimų, todėl informuoti asmenys teigia, kad WGA susitarimas galėtų padėti išspręsti aktorių streiko problemą.

„Mes ir toliau streikuojame dėl mūsų televizijos ir teatro sutarties ir toliau raginame studijų ir transliuotojų vadovus bei AMPTP grįžti prie derybų stalo ir sudaryti sąžiningą susitarimą, kurio nusipelnė ir reikalauja mūsų nariai“, – sakė SAG-AFTRA.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: