2023.10.01 10:20 |Kategorija:  Cover news with delay
AFP-Scanpix nuotr.

JAV išvengė vyriausybės uždarymo (papildytas)

Naujas skyrelis

Vašingtonas, spalio 1 d. (AFP-BNS). JAV Kongresas šeštadienį paskutinę akimirką priėmė įstatymą dėl finansavimo, leidžiantį federalinėms agentūroms veikti dar 45 dienas ir išvengti brangiai kainuojančio vyriausybės uždarymo.

Tačiau į susitarimą nebuvo įtraukta pagalba karo draskomai Ukrainai, kurios prašė prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas). 

Likus trims valandoms iki vidurnakčio Senatas nubalsavo už tai, kad vyriausybė dirbtų iki lapkričio vidurio. Anksčiau rezoliucijai pritarė ir Atstovų Rūmai, dieną, kai politikai Kapitolijuje pavojingai priartėjo prie vyriausybės uždarymo.

Rezoliuciją pratęsti pasiūlė Atstovų Rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis). Jei ji nebūtų priimta, milijonai viešojo sektoriaus tarnautojų nedirbtų ir negautų atlyginimų, dėl ko sustotų dalis šalies funkcijų – nuo karinių iki maisto paramos ir federalinės politikos.

„Šį vakarą abiejų partijų dauguma Atstovų Rūmuose ir Senate balsavo už tai, kad vyriausybė veiktų, kad būtų išvengta nereikalingos krizės, kuri sukeltų nereikalingą skausmą milijonams sunkiai dirbančių amerikiečių“, – pareiškime sakė J. Bidenas.

Nepaisant to, jis kritikavo K. McCarthy ir Atstovų Rūmų respublikonus už tai, kad šie nesilaikė įsipareigojimų dėl išlaidų lygio, kuris buvo sutartas su Baltaisiais rūmais daug anksčiau, dėl ko ir kilo vyriausybės uždarymo grėsmė. J. Bidenas taip pat juos kritikavo už tai, kad į įstatymo projektą nebuvo įtraukta parama Ukrainai.

„Tikiuosi, kad parlamento pirmininkas laikysis įsipareigojimų Ukrainos žmonėms ir užtikrins kelią paramai, kuri reikalinga padėti Ukrainai šiuo kritiniu metu“, – sakė prezidentas, kuris, pasak Baltųjų rūmų, įstatymą pasirašė šeštadienio naktį.

Vyriausybės uždarymo grėsmę daugiausia sukėlė nedidelė grupė griežtosios linijos respublikonų, nepaisiusi savo partijos vadovybės ir prieštaravusi įvairiems laikino finansavimo pasiūlymams bei siekusi didesnio išlaidų mažinimo.

21 griežtosios linijos šalininkų grupė grasino nušalinti K. McCarthy nuo pirmininko pareigų, jei su demokratų parama bus priimta laikinoji priemonė, kuriai jie nepritarė, ir daugelis Vašingtono stebėtojų tikėjosi, kad artimiausiomis savaitėmis pirmininkui teks kovoti dėl savo darbo vietos.

Atsirado laiko derėtis 

Viena iš grupės narių, Lauren Boebert (Loren Boubert), po balsavimo Atstovų Rūmuose atsisakė pasakyti, ar ji ir jos kolegos bandys priversti K. McCarthy pasitraukti, tačiau akivaizdu, kad ji buvo nepatenkinta rezultatu.

„Čia yra per daug narių, kuriems patogu dirbti taip, kaip buvo dirbama nuo dešimtojo dešimtmečio vidurio, – sakė ji žurnalistams. – Štai kodėl mūsų skola siekia 33 trilijonus JAV dolerių (31 trilijonus eurų).“

K. McCarthy sakė tikintis tiek savo ateitimi, tiek perspektyvomis pasiekti galutinį susitarimą iki naujo termino lapkričio viduryje.

„Per 45 dienas turėtume atlikti visus darbus“, – sakė jis ir, palaikydamas griežtosios linijos šalininkus, pridūrė: „Sveikinu tuos 21 narį sugrįžus.“

Kyjivo, kovojančio su Rusijos invazija, ginklavimas ir finansavimas buvo pagrindinė J. Bideno administracijos politikos kryptis, ir nors šis sustabdymas yra laikinas, kyla didelių abejonių dėl daugiamilijardinės paramos atnaujinimo.

K. McCarthy sakė, kad Rusijos invazija yra siaubinga, tačiau tvirtino, kad Ukrainai negali būti suteiktas „tuščias čekis“.

„Man tikrai rūpi, kas nutiks ilguoju laikotarpiu, tačiau nenoriu švaistyti pinigų“, – sakė jis.

Demokratams gilinantis į K. McCarthy pasiūlymo tekstą ir tvyrant didelei įtampai, likus valandai iki balsavimo Atstovų Rūmuose vienas iš įstatymų leidėjų, Jamaalas Bowmanas (Džamalas Baumanas), įjungė priešgaisrinę signalizaciją pastate, kuriame buvo įsikūrę Kongreso biurai.

J. Bowmano atstovas spaudai tvirtino, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas, tačiau respublikonai jį apkaltino siekiu vilkinti bylos nagrinėjimą.

Jei Kongresui būtų nepavykę išvengti vyriausybės uždarymo, ji būtų pradėta uždarinėti iškart po vidurnakčio (sekmadienį 7 val. Lietuvos laiku) ir dėl to milijonams federalinių darbuotojų ir kariškių būtų vėluojama išmokėti atlyginimus.

Vyriausybės uždarymas būtų reiškęs, kad visos svarbiausios vyriausybės tarnybos ir toliau veiktų, tačiau, pavyzdžiui, nuo sekmadienio visuomenei būtų uždaryta dauguma nacionalinių parkų – nuo garsiųjų Josemičio ir Jeloustouno vakaruose iki Floridos Evergleidiso šlapynės.

Šia laikinąja priemone įstatymų leidėjams suteikiama laiko derėtis dėl visų metų išlaidų sąskaitų likusiai 2024 fiskalinių metų daliai.

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: