Paryžius, lapkričio 21 d. (AFP-BNS). Po kelis mėnesius trunkančio įtempto kontrpuolimo įvykęs Ukrainos pasistūmėjimas Rusijos kariuomenės užimtame kairiajame Dnipro upės krante yra sėkmingas, tačiau jį gali būti sunku paversti tikru proveržiu, teigia ekspertai.
Ukraina ir Rusija praėjusią savaitę pranešė, kad ukrainiečių pajėgos įsitvirtino rytiniame Dnipro krante.
Sekmadienį Ukrainos kariuomenė pareiškė atstūmusi rusus 3–8 km nuo Dnipro upės krantų, o tai būtų pirmas reikšmingas ukrainiečių pajėgų pasistūmėjimas per kelis mėnesius.
Praėjus keliems mėnesiams nuo kol kas lėtai vykstančio kontrpuolimo pradžios birželį, Ukrainos pajėgoms, mažais greitaeigiais kateriais perplaukusioms didžiulę upę, tai buvo didelė sėkmė.
„Bendras Ukrainos uždavinys kairiajame krante – pradėti puolimo operaciją, kad būtų galima pereiti į Krymą“, kurį Rusija aneksavo 2014 metais, naujienų agentūrai AFP sakė Vilniuje gyvenantis Rusijos karo tinklaraštininkas Michaelas Nacke (Maiklas Nakis).
Tačiau jis pridūrė, kad „neįmanoma pasakyti, kaip situacija atrodys ateityje, nes daug kas priklauso nuo to, kokius sprendimus priims abi pusės“.
Jis sakė, kad Ukrainai pavyko sukurti „gana platų priešakinį placdarmą kairiajame krante“ ir ji stengiasi jį išplėsti.
Rusijos kariai patyrė nuostolių nuo Ukrainos pajėgų, sakė M. Nacke.
„Mažos pergalės“
Vladimiras Saldo, Rusijos primestas vadovas Maskvos okupuotai Ukrainos Chersono srities daliai, praėjusią savaitę sakė, kad dešimtys ukrainiečių karių įsitvirtino kairiajame krante esančio Krynkų kaimo pakraštyje.
Jis to nesureikšmino ir teigė, kad kairiajame krante dislokuoti ukrainiečių kariai vidutiniškai gyveno tik „šiek tiek ilgiau nei dvi dienas“.
Daug analitikų teigia, kad Ukrainos karių kontroliuojama teritorija yra per maža.
Karo ekspertas, buvęs Prancūzijos kariuomenės pulkininkas Michelis Goya (Mišelis Goja) sakė, kad Ukrainos operacija yra gana ribota ir simbolinė.
Tačiau tai „leidžia mums skelbti mažas pergales po nesėkmingo pagrindinio Ukrainos puolimo“, pridūrė jis.
Dviejų šaltinių Prancūzijos kariuomenėje ir žvalgyboje teigimu, Krynkų kaimas Maskvai neatrodo prioritetinis, nes rusai daugiausia dėmesio skiria Avdijivkai rytiniame Donecko regione.
Anot Ukrainos generalinio štabo, Rusijos kariuomenė jau kelias savaites stengiasi apsupti šį sugriautą miestą šalies pramonės širdyje.
Maskvoje dirbantis karo analitikas Aleksandras Chramčichinas Ukrainos laimėjimus kairiajame krante pavadino mikroskopiniais ir nepakankamais, kad Kyjivas galėtų dislokuoti daugiau ginkluotės.
„Jei nėra ginkluotės, nėra ir puolimo“, – AFP sakė A. Chramčichinas.
Užduotis – atkirsti Rusijos tiekimo maršrutus
Karo analitikai teigia, kad norėdama dabartinę sėkmę paversti tikru proveržiu, Ukrainos kariuomenė turi dislokuoti daugiau karių kairiajame krante, persikeldama per plačią upę ir įveikdama sudėtingą pelkėtą vietovę.
M. Nacke tvirtino, kad neatidėliotina užduotis Kyjivui – atkirsti Rusijos tiekimo kelius.
„Tai įmanoma padaryti, – sakė jis. – Jie nuolat plečia savo placdarmą, kad galėtų tai padaryti.“
Jis teigė, kad Rusija yra patyrusi didelių nuostolių pietinėje Chersono srityje.
Ukrainos ir Rusijos pajėgos jau daugiau nei metus yra įsitvirtinusios priešingose upės pusėse Chersono regione po to, kai Rusija praėjusių metų lapkritį iš vakarinio upės kranto išvedė savo karius.
M. Goya sakė, kad Ukrainos operacija „palaiko spaudimą rusams, kurie priversti perkelti dalį savo rezervų prie Dnipro, o tai daro žalą kitiems fronto sektoriams“.
Analitikų teigimu, jei Ukraina norės atidaryti tiesioginį kelią į Krymą, kairiajame krante turės dislokuoti tūkstančius karių ir sunkiosios technikos.
„Didžiausias iššūkis Ukrainai – užtikrinti ilgalaikę didesnių junginių, viršijančių kuopos lygį, veiklą, – sakė ukrainiečių analitikas Mykola Bielieskovas. – Būtini įrangos ir logistikos tiltai per Dniprą, o bet kokie laikini tiltai būtų pažeidžiami Rusijos oro ir sausumos ugnies, kuri nėra visiškai nuslopinta.“
Redaktorė Rūta Androšiūnaitė
[email protected], Užsienio naujienų skyrius
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.