Gazos Ruožas, Palestiniečių teritorijos, rugpjūčio 12 d. (AFP-BNS). Islamistų grupuotė „Hamas“ sekmadienį paragino tarptautinius tarpininkus įgyvendinti Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) pateiktą planą dėl paliaubų Gazos Ruože, o ne toliau rengti derybas.
Raginimas paskelbtas praėjus dienai po vieno iš daugiausiai aukų pareikalavusių Izraelio smūgių apgultame Gazos Ruože per daugiau nei 10 mėnesių trunkantį karą.
Tarptautiniai tarpininkai buvo kvietę Izraelį ir „Hamas“ atnaujinti derybas siekiant susitarimo dėl paliaubų ir įkaitų išlaisvinimo, reaguodami į kovų Gazos Ruože ir Irano remiamų kovotojų lyderių nužudymo sukeltą baimę, kad konfliktas gali išplisti ir apimti didesnę regiono dalį.
Izraelis, kurio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) kaltinamas užtęsęs karą dėl politinės naudos, yra priėmęs JAV, Kataro ir Egipto kvietimą dalyvauti ketvirtadienį planuojamose derybose.
Sekmadienį „Hamas“ pareiškė norinti, kad būtų įgyvendintas gegužės 31 dieną J. Bideno išdėstytas planas dėl paliaubų, kurį vėliau parėmė Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, „vietoje tolesnių derybų raundų ar naujų pasiūlymų“.
„Hamas“ „reikalauja, kad tarpininkai pateiktų planą, kaip įgyvendinti tai, ką jie pasiūlė judėjimui (...), remdamiesi Bideno vizija ir JT Saugumo Tarybos rezoliucija, ir priverstų okupaciją (Izraelį) to laikytis“, teigiama pranešime.
Pristatydamas planą J. Bidenas pavadino jį trijų etapų ilgalaikių paliaubų ir visų įkaitų išlaisvinimo planu, ir sakė, kad tai yra Izraelio pasiūlymas. Nuo to laiko tarpininkavimo pastangomis susitarimo pasiekti nepavyksta.
Pagal šį planą būtų užbaigtas karas, išlaisvinti visi Gazos Ruože laikomi įkaitai ir atkurta nuniokota palestiniečių teritorija be „Hamas“ valdžios.
Antradienį „Hamas“ paskyrė savo vadovą Gazos Ruože Yahyą Sinwarą (Jahją Sinvarą) pakeisti nužudytą politinį lyderį ir derybininką Ismailą Haniyeh (Ismailą Haniję). Šis buvo nužudytas liepos 31-ąją Teherane per išpuolį, dėl kurio kaltinamas atsakomybės neprisiimantis Izraelis.
I. Haniyeh nužudymas, įvykęs netrukus po to, kai Izraelis per smūgį Beirute nužudė „Hamas“ sąjungininkės, Libano grupuotės „Hezbollah“ karinį vadą, sukėlė intensyvias diplomatijos pastangas siekiant užkirsti kelią didesniam karui Viduriniuose Rytuose.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai teigė, kad Kan Junise – nuniokotame pagrindiniame pietiniame Gazos Ruožo mieste – Izraeliui savaitgalį paskelbus naują įsakymą evakuotis, iš šiaurinių rajonų pabėgo šimtai palestiniečių.
Kariškiai iš oro mėtė lapelius ir į telefonus siuntė pranešimus su įspėjimais apie „pavojingas kovas“ Džalos rajone ir liepė palestiniečiams palikti teritoriją, kuri iki sekmadienio buvo laikoma saugia humanitarine zona.
Panašūs įsakymai evakuotis būdavo skelbiami prieš didelius karinius įsiveržimus ir dažnai priversdavo palestiniečius, per karą jau perkeltus daugybę kartų, vėl susikrauti daiktus ir išvykti.
Trijų etapų planas
Kariuomenė pareiškime nurodė, kad jos pajėgos „ruošiasi pradėti operaciją prieš teritorijoje veikiančias teroristines organizacijas“.
Dieną prieš šį pareiškimą „Hamas“ valdomos teritorijos civilinės gynybos gelbėtojai pranešė, kad per Izraelio aviacijos smūgį mokykloje, kurioje buvo apgyvendinti perkeltieji palestiniečiai, žuvo 93 žmonės.
Izraelis pranešė, kad „tiksliais šaudmenimis“ atakavo kovotojus, veikusius iš Gazos miesto mokyklos „al Tabi'een“ ir mečetės. Izraelio teigimu, buvo likviduota mažiausiai 19 „Hamas“ ir „Islamo džihado“ teroristų.
Civilinės gynybos agentūros atstovas Mahmudas Basalas (Mahmudas Bassalas) sekmadienį sakė, kad aukų tapatybės nustatymas gali užtrukti mažiausiai dvi dienas, nes daugelio žuvusiųjų palaikai yra sudarkyti bombų.
„Hamas“ Izraelio „žudynes prieš perkeltuosius asmenis mokykloje „Al Tabi'een“ ir „atsakomybę už savo žmones bei jų interesus“ nurodė kaip priežastis, paskatinusias paskelbti tokį sekmadienio pareiškimą.
Karas Gazos Ruože prasidėjo po spalio 7-osios „Hamas“ išpuolio prieš Pietų Izraelį, kai žuvo 1 198 žmonės, daugiausia civiliai gyventojai.
Palestiniečių kovotojai taip pat paėmė į nelaisvę 251 žmogų, iš kurių 111 vis dar yra Gazos Ruože, įskaitant 39, kariuomenės teigimu, žuvusius įkaitus.
Anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio atsakomąją karinę kampaniją žuvo mažiausiai 39 790 žmonių.
J. Bidenas teigė, kad pirmasis siūlomo veiksmų plano etapas numato visapusiškas šešių savaičių paliaubas, Izraelio pajėgų pasitraukimą iš visų apgyvendintų Gazos Ruožo vietų ir kai kurių įkaitų paleidimą mainais į Izraelio kalinamus palestiniečius.
Antruoju etapu būtų išlaisvinti likę gyvi įkaitai, kol kariaujančios pusės derėtųsi dėl galutinio karo veiksmų nutraukimo. Po to būtų vykdomas Gazos Ruožo atstatymo planas ir grąžinti žuvusių įkaitų palaikai.
J. Bidenas Iranui: „Nereikia“
„Hamas“ pareigūnai, kai kurie analitikai ir kritikai pačiame Izraelyje teigė, kad B. Netanyahu siekė užtęsti kovas dėl politinės naudos.
Iranas, „Hamas“, „Hezbollah“ ir kiti regiono sąjungininkai pažadėjo atkeršyti už I. Haniyeh ir „Hezbollah“ karinio vado Fuado Shukro (Fuado Šukro) nužudymą.
Paklaustas, kokią žinią jis nori perduoti Iranui, J. Bidenas atsakė: „Nereikia.“
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) įsakė paspartinti lėktuvnešių grupės atvykimą į Vidurinius Rytus, sekmadienį pranešė Pentagonas.
L. Austinas taip pat įsakė JAV povandeniniam laivui „USS Georgia“ atvykti į regioną, sakė Pentagono atstovas.
JT pagalbos Palestinos pabėgėliams agentūra UNRWA pranešė, kad Pietvakarių Gazos Ruože, kur yra Kan Junisas, „vien per kelias pastarąsias dienas buvo priversti persikelti daugiau kaip 75 tūkst. žmonių“.
Visame Gazos Ruože gyvena apie 2,4 mln. žmonių.
[email protected], Užsienio naujienų skyrius
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.