Ankoridžas, Aliaska, rugsėjo 18 d. (AP-BNS). JAV kariuomenė į apleistą salą Aleutų salyno grandinėje Aliaskos vakaruose perkėlė apie 130 karių ir mobiliuosius raketų paleidimo įrenginius, pastaruoju metu padaugėjus prie Amerikos teritorijos besiartinančių Rusijos karinių lėktuvų ir laivų.
Praėjusią savaitę, Rusijai ir Kinijai vykdant bendras karines pratybas, prie Aliaskos priartėjo aštuoni rusų kariniai lėktuvai ir keturi karinių jūrų pajėgų laivai, įskaitant du povandeninius. Nė vienas iš lėktuvų nepažeidė JAV oro erdvės, o Pentagono atstovas antradienį sakė, kad pagrindo nerimauti nėra.
„Žinote, tai ne pirmas kartas, kai netoliese skraido rusai ir kinai, ir tai, žinoma, atidžiai stebime, taip pat esame pasirengę į tai reaguoti“, – spaudos konferencijoje sakė generolas majoras Patas Ryderis (Patas Raideris).
Rugsėjo 12 dieną amerikiečių kariuomenė išsiuntė karius į Šemijos salą, esančią už maždaug 1 930 km į pietvakarius nuo Ankoridžo, kur JAV karinės oro pajėgos turi Antrojo pasaulinio karo laikų aviacijos stotį. Kariai su savimi pasiėmė dvi raketų sistemas HIMARS.
JAV senatorius Danas Sullivanas (Denas Salivanas) teigė, kad JAV kariuomenė vakarinėje Aliaskos regiono dalyje taip pat dislokavo valdomų eskadrinių minininkų ir pakrančių apsaugos laivą, Rusijai ir Kinijai rugsėjo 10 dieną Ramiajame ir Arkties vandenynuose pradėjus karines pratybas „Ocean-24“.
Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos štabas pranešė, kad rugsėjo 11, 13, 14 ir 15 dienomis užfiksavo po du prie Aliaskos krantų skraidžiusius rusų karinius lėktuvus, kurių veiklą stebėjo.
Pasak štabo, lėktuvai skraidė Aliaskos oro gynybos identifikavimo zonoje, kuri yra už JAV suverenios oro erdvės ribų, tačiau JAV tikisi, kad orlaiviai joje identifikuosis.
Rusijos ambasada JAV neatsakė į prašymą pakomentuoti.
Štabas teigė, kad tokių atvejų skaičius kasmet svyruoja. Vidutiniškai per metus jų būdavo 6–7. Pernai į Aliaskos oro gynybos identifikavimo zoną įskrido 26 Rusijos lėktuvai, o šiemet – 25.
Dažnai tokių įvykių atveju JAV kariuomenė pateikia nuotraukas, kuriose matyti, kaip Rusijos karo lėktuvus palydi amerikiečių arba kanadiečių lėktuvai.
Tačiau praėjusią savaitę tokių nuotraukų nebuvo paskelbta, o Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos štabo atstovė majorė Jennie Derenzis (Dženi Derensis) atsisakė pasakyti, ar Rusijos lėktuvams perimti buvo pakelti naikintuvai.
Arkties regiono vaidmuo
JAV pakrančių apsaugos tarnyba sekmadienį pranešė, kad 127 m ilgio laivas „Stratton“ įprastai patruliavo Čiukčių jūroje, kai maždaug už 96 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Point Houpo, Aliaskoje, pastebėjo keturis Rusijos karinių jūrų pajėgų laivus.
Rusijos laivai, tarp kurių buvo du povandeniniai laivai, fregata ir vilkikas, kirto jūros sieną į JAV vandenis, kad išvengtų jūros ledo, o tai leidžiama pagal tarptautines taisykles ir papročius.
Prieš dvejus metus JAV pakrančių apsaugos laivas maždaug už 137 km į šiaurę nuo Aliaskai priklausančios Kiskos salos Beringo jūroje susidūrė su trimis Kinijos ir keturiais Rusijos karinių jūrų pajėgų laivais, plaukiojančiais vienu būriu.
P. Ryderis sakė, kad pastaruoju metu padažnėjęs skaičius yra „kažkas, ką mes ir toliau stebėsime, bet mūsų požiūriu tai nekelia grėsmės“.
D. Sullivanas savo ruožtu ragino sustiprinti karines pajėgas Aleutų salyne ir pasisakė už tai, kad JAV tvirtai atsakytų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Kinijos vadovui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui).
„Per pastaruosius dvejus metus prie mūsų krantų vyko bendros Rusijos ir Kinijos oro ir jūrų pajėgų pratybos, o virš mūsų bendruomenių sklandė Kinijos žvalgybinis balionas, – antradienį pareiškime sakė jis. – Šie vis dažniau pasitaikantys incidentai rodo, kad Arkties regionas vaidina lemiamą vaidmenį varžybose dėl didžiosios galios tarp JAV, Rusijos ir Kinijos.“
D. Sullivanas sakė, kad JAV karinis jūrų laivynas turėtų vėl atidaryti Adako bazę, esančią Aleutų salyne. Ji buvo uždaryta 1997 metais.
[email protected], Užsienio naujienų skyrius
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.