Vilnius, spalio 9 d. (BNS). Kontrabandą gabenantys meteorologiniai balionai kelia rizikų civilinei aviacijai, todėl būtina sukurti mechanizmus ir imtis priemonių kovoti su jais, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai (NSGK).
„Milžiniška grėsmė, kuri nėra neutralizuota, yra civilinei aviacijai, nes (kontrabandos – BNS) kiekiai eina milžiniški“, – trečiadienį po uždaro komiteto posėdžio BNS sakė jo vicepirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas.
Anot jo, už civilinės aviacijos saugą atsakingi pareigūnai nebuvo informuoti apie padidėjusį iš Baltarusijos siunčiamų balionų su kontrabanda skaičių, o apie jų keliamą riziką sužinojo tik tuomet, kai vienas toks balionas nusileido Vilniaus oro uosto teritorijoje.
„Kai tas balionas atskrido į oro uostą, tiek kilometrų jis atskrido, ir oro uosto atsakingos tarnybos tai pamatė tik tuomet, kai jis kirto rubežių. Jie pamatė vizualiai ir greitai ėmėsi veiksmų, kad jeigu lėktuvas koks ateitų, kad jį pristabdytų, kad jis nesileistų. Tai buvo milžiniška grėsmė, kuri galėjo baigtis katastrofa“, – tvirtino parlamentaras.
„Visiems buvo kaip žaibas iš giedro dangaus“, – teigė jis.
Trečiadienį Seimo NSGK domėjosi kontrabandines cigaretes gabenančių meteorologinių balionų keliama grėsme, mat nuo rugpjūčio Lietuvoje smarkiai padaugėjo atvejų, kada į Lietuvą iš Baltarusijos nelegalios cigaretės gabenamos prie meteorologinio baliono prikabinus krovinį ir GPS. Vėjo nešamas balionas kerta sieną ir po kurio laiko nusileidžia, o Lietuvoje esantys kontrabandininkai pagal GPS signalą randa nukritusį krovinį.
„Visi civilinės saugos specialistai sakė, kad tokiam aukštyje, ypač kada lėktuvai leidžiasi, toks oro balionas būtų katastrofa. Vienas lėktuvas – 200 gyvybių“, – teigė D. Gaižauskas.
Kad balionai kelia rizikų civilinei aviacijai, teigė ir NSGK narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
„Civilinei aviacijai šitie dideliame aukštyje skraidantys objektai kelia problemų. Čia irgi nebuvo išnaudoti per pastaruosius porą mėnesių reagavimo būdai, pavyzdžiui, notifikuojant tarptautinės civilinės aviacijos saugą užtikrinančias organizacijas apie dideliame aukštyje esančių nesankcionuotų objektų nuolatinį judėjimą. Net ir Lukašenkos režimui turi tam tikrą poveikį tokių tarptautinių organizacijų, susijusių su civiline aviacija, reagavimas“, – BNS sakė Seimo narė.
Anot jos, civilinės aviacijos specialistai patikino, kad jie turi galimybę suvaldyti situaciją, jeigu toks balionas patektų į lėktuvo skrydžio trajektoriją.
„Jie turi galimybę situaciją suvaldyti, bet tai turi ir papildomą nemažą kainą“, – teigė D. Šakalienė.
Ji pabrėžė, kad nors šiuo metu tie balionai skirti tik kontrabandai gabenti, būtina imtis priemonių, jog rūkalų kontrabandininkams neapsimokėtų hų naudoti.
Pasak NSGK narės, Vidaus reikalų ministerija informavo rengianti teisės aktų pakeitimus, kurie kriminalizuotų mažos vertės kontrabandos gabenimą, jeigu tai kelia pavojų oro navigacijai. Vis tik, jos teigimu, reikėtų kalbėti ir apie neskraidymo zonų išplėtimą.
Seimo NSGK pirmininkas konservatorius Arvydas Pocius tvirtino, kad visos institucijos, mokslininkai, ryšių ir informatikos specialistai dirba, ieškodami būdų, kaip efektyviausiai ir saugiausiai būtų galima nukenksminti meteorologinius balionus.
„Negalima objekto naikinti neįsitikinus, kas ten yra. Tikrai turi būti rastos priemonės visų pirma identifikuoti, koks tai objektas, ir jeigu yra galimybė arba jį perimti, arba nusodinti kaip droną“, – BNS sakė jis.
D. Gaižauskas ragino pasinaudoti JAV patirtimi, kai tokie balionai nukenksminami ant jų užmetant tinklus.
Kaip anksčiau skelbė pasieniečiai, iš daugiau nei 600 šiemet fiksuotų meteorologinių balionų jie perėmė per 70.
Praėjusią savaitę pasieniečiai, Šaulių sąjunga, karo policija rengė bendras pratybas, kuriuose išbandyti meteorologinių balionų neutralizavimo būdai.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė, kad reaguodama į balionų keliamą grėsmę, ministerija parengė ir Vyriausybei pateikė įstatymų pakeitimus, kuriais Lietuvos sieną oru neteisėtai kertančius oro balionus su kontrabanda numušti galėtų Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei su strateginių objektų apsauga susiję pareigūnai.
Autorė Jūratė Skėrytė
[email protected], +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.