2024.11.10 08:52 |Kategorija:  Cover news with delay

D. Trumpas pergales JAV rinkimuose švenčia visose septyniose svyruojančiose valstijose

Vašingtonas, lapkričio 10 d. (AFP-BNS). Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šią savaitę vykusiuose JAV prezidento rinkimuose laimėjo ir Arizonos valstijoje, rodo šeštadienį paskelbtos JAV televizijos tinklų prognozės, o tai reiškia, kad jis pasiekė pergales visose septyniose svyruojančiose valstijose.

Po keturias dienas trukusio balsų skaičiavimo pietvakarių valstijoje, kurioje gyvena daug ispanakalbių gyventojų, CNN ir NBC prognozuoja, kad D. Trumpas, įveikęs viceprezidentę Kamalą Harris (Kamalą Haris), gavo 11 rinkikų balsų.

Kadenciją baigiantis prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) 2020 metais Arizonoje nedideliu skirtumu iškovojo labai svarbią pergalę, o tai pasmerkė D. Trumpą pralaimėjimui po pirmosios kadencijos.

D. Trumpo sugrįžimo mastas ir jėga, mat atsižvelgiant į bendrą balsų skaičių nekilnojamojo turto magnatas įveikė K. Harris maždaug keturių milijonų balsų persvara, sukėlė šoką pralaimėjusioje Demokratų partijoje.

Respublikonai jau susigrąžino Senato kontrolę ir dėl baltųjų darbininkų klasės rinkėjų ir didelės ispanakalbių rinkėjų dalies paramos gali išlaikyti daugumą Atstovų Rūmuose.

CNN skelbia, kad respublikonai Atstovų Rūmuose jau užsitikrino 213 vietų, o daugumai žemuosiuose Kongreso rūmuose reikia 218 vietų.

Televizijų duomenimis, demokratai turi 205 vietas, nors aukšto rango partijos veikėjai vis dar tikisi, kad jiems pavyks iškovoti nedidelę pergalę, kuri gerokai apribotų D. Trumpo galias.

NBC vertinimu, respublikonai kol kas turi 212 vietų, o demokratai – 204.

Kitos šešios svyruojančios valstijos, kuriose D. Trumpas švenčia pergales, yra Pensilvanija, Viskonsinas, Mičiganas, Šiaurės Karolina, Nevada ir Džordžija.

Susitikimas su J. Bidenu

Dar viena gera žinia D. Trumpui pasirodė Baltiesiems rūmams pranešus, kad J. Bidenas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su išrinktuoju prezidentu.

D. Trumpas, kuris niekada nepripažino savo pralaimėjimo 2020-aisiais, per lapkričio 5-osios balsavimą užsitikrino sugrįžimą į prezidento postą, taip įtvirtindamas, kad artimiausiais metais JAV politikoje dominuos jo griežta dešinioji pozicija.

Toks kadenciją baigiančio ir būsimo prezidentų susitikimas laikomas įprastu, tačiau D. Trumpas nepakvietė J. Bideno į Baltuosius rūmus. Jis tada pažėrė nepagrįstų teiginių dėl rinkimų klastojimo, o aukščiausias įtampos taškas pasiektas 2021 metų sausio 6 dieną, kai Kapitolijų šturmavo respublikono šalininkų minia.

D. Trumpas taip pat nesilaikė tradicijos ir praleido J. Bideno inauguraciją. Visgi Baltieji rūmai pareiškė, kad kadenciją baigiantis demokratų prezidentas dalyvaus sausį planuojamoje D. Trumpo priesaikos ceremonijoje.

J. Bideno susitikimas su D. Trumpu įvyks Ovaliajame kabinete, šeštadienį pranešė Baltieji rūmai.

D. Trumpas, 78 metų buvusi realybės šou žvaigždė, laimėjo didesne persvara nei anksčiau, nepaisant teistumo, dviejų apkaltos procesų jam einant pareigas ir jo buvusio administracijos vadovo perspėjimų, kad jis yra fašistas.

Apklausos parodė, kad rinkėjams didžiausią susirūpinimą tebekelia ekonomika ir infliacija, kuri, valdant J. Bidenui, po COVID-19 pandemijos, smarkiai išaugo.

81 metų prezidentas, kuris liepą pasitraukė iš rinkimų kilus susirūpinimui dėl jo amžiaus, sveikatos ir proto aštrumo, trečiadienį paskambino D. Trumpui ir pasveikino jį su pergale rinkimuose.

Komandos formavimas

Tuo metu demokratai bandė aiškintis, kas kaltas dėl K. Harris, pakeitusios J. Bideną likus maždaug 100 dienų iki rinkimų, pralaimėjimo.

Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) nusitaikė į J. Bideną. Laikraščiui „The New York Times“ ji sakė, kad „jei prezidentas būtų pasitraukęs anksčiau, lenktynėse galėjo būti kitų kandidatų“.

Kol demokratai svarsto, kas nutiko ne taip, D. Trumpas pradėjo burti savo antrąją administraciją, paskyręs savo rinkimų kampanijos vadovę Susie Wiles (Siuzi Vailz) Baltųjų rūmų administracijos vadove.

Ji yra pirmoji moteris, paskirta į šias aukšto rango pareigas. Be kita ko, tai pirmasis respublikono paskyrimas į būsimą administraciją.

Šeštadienį D. Trumpas atmetė galimybę vėl paskirti du savo pirmosios administracijos aukšto rango pareigūnus – valstybės sekretorių Mike'ą Pompeo (Maiką Pompėją) ir ambasadorę prie Jungtinių Tautų Nikki Haley (Niki Heili).

Aštrialiežuvis buvęs ambasadorius Vokietijoje Ricas Grenellas (Rikas Grenelas) laikomas vienu iš pagrindinių pretendentų į valstybės sekretoriaus postą. Taip pat kaip potencialus kandidatas minimas Floridos senatorius Marco Rubio (Markas Rubijas), kuris 2016 metais pavadino D. Trumpą aferistu ir „vulgariausiu asmeniu, kada nors siekusiu prezidento posto“.

Kiti pretendentai į naująją D. Trumpo administraciją atspindi reikšmingus pokyčius, kuriuos jis greičiausiai įgyvendins.

Robertas F. Kennedy (Robertas F. Kenedis) jaunesnysis, vienas pagrindinių judėjimo prieš skiepus veikėjų, kuriam D. Trumpas pažadėjo „didelį vaidmenį“ sveikatos apsaugos srityje, trečiadienį „NBC News“ sakė, kad neketina „iš nieko atimti skiepų“.

Turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas (Ilonas Maskas), dešiniųjų pažiūrų „SpaceX“, „Tesla“ ir „X“ vadovas, entuziastingai parėmęs D. Trumpą, taip pat gali pretenduoti į pareigas, susijusias su vyriausybės išlaidų auditu.

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: