2023.11.21 05:06 |Kategorija:  Cover news
BNS nuotr.

Seime – pirmasis 2024 metų valstybės biudžeto svarstymas

Vilnius, lapkričio 21 d. (BNS). Seimas antradienį ketina imtis pirmojo 2024 metų valstybės biudžeto projekto svarstymo. Tai bus antras bandymas pirmą kartą plenarinių posėdžių salėje apsvarstyti svarbiausią šalies pajamų ir išlaidų planą.

Prieš savaitę „darbiečiams“ pareiškus, kad  Biudžeto ir finansų komitetas, vertindamas parlamentarų ir komitetų bei komisijų išvadas, pažeidė Seimo Statutą, Seimas dokumento svarstymą atidėjo ir komitetas iš naujo parengė išvadą.    

Parlamentarams antradienį bus pateiktos komitetų ir komisijų išvados dėl biudžeto, savo pozicijas išsakys Seimo nariai.  

Pirmadienį Seime po valdančiosios koalicijos tarybos  posėdžio premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad patikslinus kitų metų biudžeto projektą ir papildomai numačius išlaidų  keliams ir kitoms reikmėms, biudžeto deficitas padidės nuo planuotų 2,9 proc. iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). 

„Viso pokyčių biudžete, tų, kurie daro įtaką deficitui, bus apie 80 mln. eurų. Ir tai reiškia, kad ateinančių metų biudžeto deficitas padidės maždaug 0,1 procentinio punkto BVP“, – teigė premjerė.       

I. Šimonytė anksčiau sakė, kad kitų metų biudžeto projekto svarstymas parodys, ar dabartinė Vyriausybė turi daugumos Seime palaikymą.

Spalio 10-ąją Seimui pristatytą projektą premjerė yra pavadinusi saiko biudžetu dėl kitais metais įsigaliosiančių europinių finansinės drausmės taisyklių, leidžiančių ne didesnį nei 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) viešųjų finansų deficitą. 

Daugiausiai papildomų išlaidų biudžeto projekte numatyta pensijoms, socialinėms išmokoms, mokytojų algoms didinti ir paramai su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.  

Parlamentarams ir Seimo komitetams kitų metų biudžete iš viso paprašius įvairioms reikmėms papildomai skirti 1,3 mlrd. eurų, Biudžeto ir finansų komitetas juos perdavė svarstyti Vyriausybei. Pats komitetas nepritarė nė vienam siūlymui, bet pasiūlė Vyriausybei įvertinti galimybę kitąmet rasti papildomų lėšų keliams.  

Pirmadienį vykusiame neformaliame Vyriausybės pasitarime preliminariai sutarta kitąmet keliams skirti papildomai 157 mln. eurų. Lėšos būtų skiriamos dviem projektams – Vilniaus-Utenos kelio rekonstrukcijai ir „Via Baltica“ ruožui nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos. 

Vilniaus-Utenos kelio rekonstrukcijai tektų papildomi 40 mln. eurų – tiek lėšų tikimasi gauti iš padidintų vadinamųjų vinječių, o „Via Baltica“ ruožui ir kitiems strateginiams kelių projektams – dar 117 mln. eurų. Galutinį sprendimą Vyriausybė priims trečiadienį. 

I. Šimonytės teigimu, pajamas iš vinječių nukreipti kelių priežiūrai yra teisingiausia.  

Politikams ir Vyriausybei ginčijantis, kaip 2024 metais padidinti finansavimą keliams, susisiekimo ministras Marius Skuodis tvirtino, kad dabar numatytos lėšos neleis pagerinti jų būklės.  

Kitų metų valstybės biudžeto projekte keliams iš trijų šaltinių iki šiol buvo numatyta 715,5 mln. eurų. Padidinus finansavimą jiems būtų skirta 872 mln. eurų. 

Šią savaitę Seime turėtų vykti du biudžeto svarstymai – antradienį numatytas pirmasis, o ketvirtadienį – antrasis svarstymai. Jį priimti planuojama gruodžio 5-ąją.   

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Redaktorė Roma Pakėnienė

[email protected], +370 5 239 64 14, Verslo naujienų skyrius

Rodyti: