2024.04.02 18:12 |Kategorija:  Cover news
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

G. Nausėda tikisi, kad tapęs NATO vadovu M. Rutte spaus nares dėl gynybos finansavimo (atnaujintas) (nuotraukos)

papildymai ir atnaujinimai visame tekste

Vilnius, balandžio 2 d. (BNS). Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda viliasi, kad tapęs NATO vadovu Markas Rutte (Markas Riutė) spaus sąjungininkus sparčiau finansuoti gynybą.

„Tikimės iš kandidato į generalinius sekretorius taip pat ir raginimo, spaudimo kitoms NATO valstybėms, kurios šiuo metu dar nėra pasiekusios 2 proc. BVP išlaidų gynybai lygio, padaryti tai kiek galima greičiau“, – antradienį sakė Lietuvos vadovas.

Jis pabrėžė, kad 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai „dabartinėmis aplinkybėmis, net ir kaip minimali riba, yra pernelyg mažas ir nepakankamai adekvatus uždavinys.“

Taip G. Nausėda kalbėjo Vilniuje per bendrą spaudos konferenciją su Nyderlandų premjeru M. Rutte.

Kiek anksčiau jis pareiškė, kad Lietuva remia šio politiko kandidatūrą į NATO vadovus.

„Lietuva remia pono M. Rutte'ės kandidatūrą NATO generalinio sekretoriaus pozicijai užimti“, – žurnalistams sakė šalies vadovas.

M. Rutte šiuo metu laikomas realiausiu kandidatu tapti NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo įpėdiniu.

„Tai buvo vienas iš tų politikų, kuris labai anksti atpažino Rusijos grėsmes, kuris adaptavo ir pakeitė savo požiūrį į Rusiją labai smarkiai. Ir kuris yra ypatingai jautrus ir suprantantis NATO rytiniam flangui kylančias grėsmes“, – sakė G. Nausėda.

Jis tvirtino, kad labai svarbu turėti kandidatą, suprantantį, jog Rusijos grėsmės yra ilgalaikės ir jos – ne tik karinės.

Pats M. Rutte teigė, kad „agituoti už save nėra lengva“.

„Nyderlandų matymu, pirmiausia mes siekiame Rusijos pralaimėjimo ir Ukrainos pergalės. Rytinis NATO flangas, mūsų manymu, turi būti ginamas, todėl prisidedame prie daugelio iniciatyvų, skirtų rytinio flango gynybai“, – sakė kandidatas į Aljanso vadovus.

Nyderlandų premjerui paramą yra išreiškusi Jungtinė Karalystė, Vokietija bei kitos šalys. Vengrija tvirtina, kad nerems anksčiau jos vyriausybę kritikavusio M. Rutte'ės.

Norą siekti NATO vadovo posto yra išreiškęs ir Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas (Klausas Johanisas).

Neradus naujojo kandidato, dabartinio NATO vadovo J. Stoltenbergo kadencija jau buvo kelis kartus pratęsta.

Autorius Augustas Stankevičius

Šį pranešimą iliustruojančią BNS Foto komandos parengtą fotogaleriją galite atsidaryti paspaudę nuorodą: https://www.bns.lt/nuotraukos/3419

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: