2024.04.25 05:02 |Kategorija:  Cover news
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Seimas balsuos dėl sankcijų pratęsimo rusams, baltarusiams, vėl siūloma riboti keliones

Vilnius, balandžio 25 d. (BNS). Parlamente ketvirtadienį numatytas galutinis balsavimas dėl nacionalinių sankcijų pratęsimo Rusijos ir Baltarusijos piliečiams.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) pritarus vėl bus balsuojama, ar riboti šių asmenų keliones į gimtinę.

Antradienį Seimas atmetė siūlymus įvesti tokią sankciją Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Už tai, kad leidimo laikinai gyventi Lietuvoje netektų tie rusai ir baltarusiai, kurie daugiau nei kartą per metus vyktų į gimtinę, balsavo 20 Seimo narių, prieš buvo 47, susilaikė 45 parlamentarai. Už pasiūlymą leisti vieną kelionę per tris mėnesius buvo 41, prieš – 37, susilaikė 39 Seimo nariai.

NSGK trečiadienį pritarė Seimo narių konservatorių Audroniaus Ažubalio bei Valdo Rakučio iš naujo teikiamai pataisai, kad rusams ir baltarusiams išduotas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje būtų panaikinamas, jeigu jie daugiau kaip kartą per pastaruosius tris kalendorinius mėnesius vyktų į Rusiją, Baltarusiją. Išimtį siūloma taikyti tarptautinių ekipažų, įgulų nariams, krovinių vežėjams bei vykstant dėl objektyvių, nuo žmogaus nepriklausančių priežasčių.

Ar įvesti tokią sankciją, ar ne ketvirtadienį, Seimas balsuos dar kartą.

Pataisos autoriai ją grindžia Lietuvos žvalgybos tarnybų vertinimu, jog keliaudami į Rusiją ir Baltarusiją asmenys patiria riziką būti užverbuoti šių valstybių specialiųjų tarnybų.

Seime svarstomame projekte numatyta ir daugiau naujų ribojamųjų priemonių rusams ir baltarusiams.

Vyriausybė siūlo atnaujintame įstatyme nustatyti, kad tais atvejais, kai Baltarusijos piliečiai atvyktų su Šengeno viza, būtų papildomai vertinama rizika dėl jų atvykimo keliamos grėsmės viešajai tvarkai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams.

Be to, projekte numatyta, kad leidimo laikinai gyventi Lietuvoje netektų ir tie rusai, baltarusiai, kurie tyčia, viešai sistemingai skleistų melagingą, visuomenės ar valstybės interesams prieštaraujančią informaciją, taip pat jeigu jie viešai pritartų Jungtinių Tautų Organizacijos dokumentais ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintam agresijos nusikaltimui, kuriuo pažeidžiama Jungtinių Tautų Chartija.

Naujajame projekte norima pakoreguoti ir draudimą įsigyti Lietuvoje nekilnojamojo turto. Siūloma, kad jo negalėtų įsigyti laikino ar nuolatinio leidimo gyventi Lietuvoje neturintys tiek Rusijos, tiek Baltarusijos piliečiai.

Be to, siūloma uždrausti į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusijos arba Baltarusija. Konkretų draudžiamų produktų ir pašarų sąrašą patvirtintų Vyriausybė.

Numatoma, kad nacionalinių sankcijų įstatymas galiotų iki 2025 metų gegužės 2 dienos.

Vyriausybė pasiūlė dar metams pratęsti ribojamąsias priemones rusams ir baltarusiams, nes 2022 metų vasario 24 dieną Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą tęsiasi, priežastys, dėl kurių pernai buvo priimtas šis įstatymas, nėra išnykusios.

Pagal pernai priimtą įstatymą, rusams ir baltarusiams ribojama galimybė gauti Lietuvos vizas, elektroninio rezidento statusą, Rusijos piliečiams dar papildomai apsunkinta galimybė atvykti į Lietuvą, įsigyti nekilnojamojo turto, taip pat laikinai nepriimami jų prašymai dėl leidimo gyventi Lietuvoje. 

Numatoma, kad papildytas nacionalinių sankcijų įstatymas galiotų iki 2025 metų gegužės 2 dienos.

Migracijos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje leidimus gyventi turi 62 tūkst. 884 Baltarusijos piliečiai ir 15 tūkst. 678 Rusijos piliečiai.

[email protected], +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, birželio 19

2024.06.19 20:49
Lietuvos politika 2024.06.19 20:49
2024.06.19 19:37
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:37
2024.06.19 19:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:26
2024.06.19 15:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 15:26