2023.03.31 14:21 |Kategorija:  Cover news with delay

Didelių globos įstaigų uždarymui iššūkiu tampa be tėvų likę ukrainiečių vaikai

Vilnius, kovo 31 d. (BNS). Kitąmet tikintis, kad šalyje nebeliks didelių globos namų, iššūkiu tikslui įgyvendinti įvardijami nuo karo pabėgę ir Lietuvos globos namuose apsigyvenę ukrainiečių vaikai.

„(...) iš tiesų vienintelis iššūkis Lietuvai, kad mes priėmėme nuo karo bėgančius vaikų globos namų auklėtinius iš Ukrainos ir jie taip pat glaudžiasi ir yra globojami kai kuriuose vaikų globos namuose Lietuvoje“, – penktadienį konferencijoje, skirtoje pristatyti vaikų globos sistemos pokyčius, kalbėjo Globos centrų įveiklinimo projekto vadovė Rugilė Ladauskienė.

Šiuo metu globėjų (rūpintojų) šeimose gyvena 753 vaikai iš Ukrainos, rodo globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ duomenys.

Vis tik ji pridūrė besitikinti, kad šie metai yra paskutiniai dideliems globos namams.

„Tikimės, kad 2024-ųjų sausio pirmą mes pabusime be didelių globos namų, kad visi vaikai gyvens bendruomenėse ir šeimose“, – sakė ji.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė teigė abejojanti, ar šis klausimas yra svarbiausias. Anot jos, pagrindinis tikslas yra kokybiška globa šeimoje.

Nuo kitų metų sausio, pasak viceministrės, licencija dideliems globos namams nebebus išduodama. Šiuo metu licenciją turinčių globos namų Lietuvoje yra 20, o veikiančių skaičius siekia 17.

„Galės veikti tik bendruomeninio tipo, mažos šeimynos“, – pridūrė ji.

Šiais metais planuojama išvystyti apie 80 bendruomeninių vaikų globos namų, kiekvienuose jų gyvens ne daugiau kaip aštuoni vaikai.

Parlamentaras, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis kalbėjo, kad lūžis jau įvykęs – šiuo metu tradicinių globos namų Lietuvoje nebėra.

„Virš tūkstančio vaikų vis dar yra globos įstaigose, bet 800 iš jų yra bendruomeniniuose namuose, tai yra arba butuose, arba namuose, kuriuose yra šeimos aplinka“, – kalbėjo Seimo Demokratų frakcijos „vardan Lietuvos“ atstovas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pripažino, kad sunku tikėtis, jog didelių globos įstaigų iki šių metų pabaigos šalyje nebeliks.

„Norėtųsi būti optimistu, bet turbūt iki šių metų pabaigos aš sunkiai tikėčiau realiai vertinant situaciją“, – kalbėjo ji.

Per ketverius metus globos institucijose gyvenančių vaikų skaičius sumažėjo perpus, rodo globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ duomenys.

Remiantis jais, nuo 2019 iki 2023 metų pradžios globos institucijose globojamų (rūpinamų) vaikų skaičius sumažėjo nuo buvusių 2,4 tūkst. iki 1,2 tūkst.

Autorė Greta Zulonaitė

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: