Vilnius, lapkričio 14 d. (BNS). Į parlamento vadovus ketvirtadienį pasiūlytas vienintelis kandidatas – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.
Jo kandidatūrą pateikė 82 valdančiosios koalicijos atstovai iš Lietuvos socialdemokratų partijos, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“.
Dėl S. Skvernelio paskyrimo parlamento vadovu yra sutarta valdančiosios koalicijos sutartyje.
Ragino „nuryti išdidumą“
Kandidatas teigė, kad nepaisant patirties dirbant premjeru ir Seimo nariu, jis jaudinasi kandidatuodamas į šias pareigas, nes supranta, kokia atsakomybė gali tekti ir nori sulaukti kuo didesnio palaikymo.
„Tie ketveri vadovavimo Vyriausybei metai mane daug ko pamokė ir išmokė, bet stipriausia, ką iš to išsinešiau – tai supratimas, kad vertingiausios savybės politikoje – sugebėjimas aklai neužsispirti, nepasiduoti emocijoms ar paties temperamentui, gebėjimas pripažinti klaidas, iš jų mokytis, ir kas ne mažiau svarbu – išlaikyti savyje tikėjimą ir norą tarnauti tėvynės labui“, – teigė kandidatas.
Jis sakė matąs Seimo pirmininką ne kaip Seimo vadovą, o kaip atstovą, kuris girdi kiekvieną parlamentarą.
„Seimo pirmininkas nėra nei Seimo viršininkas, nei aukštesnis už kitus pareigūnas (...) jis negali pasakyti Seimo nariui, kaip jis turi elgtis (...)“, – tvirtino kandidatas.
Anot jo, tik nuo parlamentarų elgesio ir darbų priklausys visos institucijos įvaizdis ir vertinimas.
S. Skvernelis, kaip ir jo pirmtakai, atkreipė dėmesį į teisės aktų kiekybės ir kokybės santykį.
„Per eilę metų besikeičiančios Seimo kadencijos ir Seimo narių „darbštumas“ gerokai prisidėjo prie mums dažnai nepalankių užsienio investicijų sprendimų dairantis valstybės, kuri turėtų stabilią ir prognozuojamą teisinę bazę, įvaizdžio“, – kalbėjo jis ir ragino labiau pasitikėti Vyriausybe.
S. Skvernelis taip pat ragino valdantiesiems ir opozicijai „nuryti išdidumą“, neskirstyti projektų ir siūlymų į savus bei svetimus, bet dirbti sutartinai.
„Šiandien Seimo misija, be tos tiesioginės, kasdieninės veiklos, kalbant apie įstatymų leidybos funkciją, yra labai svarbi būti susitelkusios politinės bendruomenės dalimi, kad turėtume konstruktyvų, produktyvų darbą skirtingų, bet labai svarbių institucijų valstybėje – tarp Seimo, Vyriausybės ir prezidento“, – sakė jis ir pabrėžė, kad to reikės, ypač ieškant sprendimų dėl gynybos ir saugumo.
Klausė apie Palucką kosmose
„Nemuno aušros“ atstovas Aidas Gedvilas klausė S. Skvernelio, ką planuoja daryti kitaip, nei ankstesni Seimo pirmininkai.
„Ar galime tikėtis, kad išliksite dalykiškas, objektyvus ir mandagus, nes ne visiems tai pavykdavo“, – sakė A. Gedvilas.
S. Skvernelis politikui atsakė, kad viena jo misijų bus, jog valdantieji gerbtų opozicijos teises.
„Taip mes galėsime pasakyti, kad esame politinių diskusijų, o ne rietenų klubas“, – kalbėjo demokratas.
Tuo metu socialdemokratas Gintautas Paluckas klausė, ar būdamas Seimo pirmininku, S. Skvernelis neketina prarasti humoro jausmo.
„Be humoro, be saviironijos mūsų gyvenimas būtų pilkas, tai aš tikrai nepasikeisiu, bet stengsiuosi, kad mano humoras būtų suprantamas ir neįžeidžiantis“, – sakė demokratų lyderis.
Konservatorius Mindaugas Lingė S. Skverneliui priminė jam 2018 metais laidoje „Kitokie pasikalbėjimai“ pasakytą frazę.
„Tuometinis premjeras S. Skvernelis gauna klausimą, ką išsiųstų į pirmą misiją kosmose į Marsą. Atsakė, kad tai būtų Gabrielius Landsbergis, Gintautas Paluckas ir Eugenijus Gentvilas. (...) Už ką Palucką?“ – klausė M. Lingė.
„Tai buvo didžiulis įvertinimas kolegoms, nes nė vienas lietuvis Marse neišsilaipino ir į tokią misiją siunčiami tik patys patikimiausi, drąsiausi ir solidžiausi žmonės“, – atsakė demokratų lyderis.
„Politinis chamizmas“
Konservatorė Agnė Bilotaitė teigė, kad ankstesni S. Skvernelio pasisakymai pasižymėdavo „politiniu chamizmu“.
„Ar jūs manote, kad iš esmės pasikeitėte, ar būdamas Seimo pirmininku vadovausitės kitais principais, (...) to chamizmo pas jus nebebus?“ – klausė ji.
S. Skvernelis sakė nesijaučiantis chamu.
„Tie pokalbiai, kurie buvo (...), buvo visko, buvo aštru, bet man atrodo, kad aš neperžengiau tų ribų, kur negalėčiau jums į akis pažiūrėti“, – dėstė jis.
Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas sakė, kad koalicijos formavimas buvo sudėtingas, o S. Skvernelis, nesutikęs dirbti su „valstiečiais“, privertė socialdemokratus į koaliciją pakviesti „Nemuno aušrą“.
„Kaip čia yra, prisiimate nuopelnus, kad tai jūsų koaliciją, kurią jūs privertėte, išprovokavote suformuoti? Ar tiesa, kad jūs toks galingas? Jeigu įrodysite, balsuosiu už jus kaip Seimo pirmininką“, – kalbėjo E. Gentvilas.
Kandidatas į Seimo pirmininkus citavo konservatorių Andrių Kubilių, kad jei oponentai pervertina tavo galias, nereikia to neigti.
„Jeigu manote, kad su 14 mandatų tokie esame, tegu taip būna“, – sakė S. Skvernelis.
Seimo pirmininkas renkamas slaptu balsavimu.
Jis bus išrinktas, jeigu už jo kandidatūrą balsuos dauguma posėdyje dalyvavusių parlamentarų.
Autoriai: Jūratė Skėrytė, Vilmantas Venckūnas
[email protected], +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.