Lima, lapkričio 17 d. (AFP-BNS). Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpignas) šeštadienį perspėjo Jungtines Valstijas neperžengti „raudonos linijos“ remiant Taivaną, tačiau prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) pasakė, kad Pekinas yra pasirengęs bendradarbiauti su būsima Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija.
J. Bidenas ir Xi Jinpingas susitiko Peru vykstančio Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikimo metu, likus dviem mėnesiams iki D. Trumpo atėjimo į valdžią ir nuogąstaujant dėl naujų prekybos karų ir diplomatinių sukrėtimų.
Kinija tvirtina, kad Taivanas yra jos teritorija, ir neatmeta galimybės panaudoti jėgą, kad ją užgrobtų, o Jungtinės Valstijos yra pagrindinė savarankiškosios salos saugumo rėmėjos, nors diplomatiškai nepripažįsta Taibėjaus.
Anot Kinijos valstybinio transliuotojo CCTV, Xi Jinpingas sakė J. Bidenui, kad „Taivano klausimas, demokratija ir žmogaus teisės, keliai ir sistemos bei vystymosi interesai yra keturios Kinijos raudonos linijos, kurių negalima užginčyti“.
„Tai yra svarbiausi Kinijos ir JAV santykių saugikliai ir apsaugos tinklas“, – teigė Xi Jinpingas, cituotas CCTV.
„Taivano nepriklausomybės separatistiniai veiksmai yra nesuderinami su taika ir stabilumu Taivano sąsiauryje“, – pridūrė jis.
Taivano užsienio reikalų ministerija sekmadienį pareiškė, kad „nuolatinės Kinijos karinės provokacijos netoli Taivano yra pagrindinė regioninės taikos ir stabilumo griovimo priežastis ir didžiausia grėsmė pasaulio ekonominiam klestėjimui“.
Xi Jinpingas ir J. Bidenas pastaruoju metu vadovavo pastangoms sumažinti įtampą dėl tokių klausimų kaip prekyba ir Taivanas, o šeštadienį įvyko antrasis jų susitikimas akis į akį po praeitais metais Kalifornijoje įvykusio reikšmingo ledus pralaužusio aukščiausiojo lygio susitikimo.
Tai buvo trečiasis jų susitikimas apskritai.
„Labai didžiuojuosi pažanga, kurią abu kartu padarėme“, – sakė J. Bidenas.
„Mūsų šalys negali leisti, kad ši konkurencija peraugtų į konfliktą. Tai mūsų atsakomybė, ir per pastaruosius ketverius metus, manau, įrodėme, kad tokius santykius įmanoma palaikyti“, – teigė JAV prezidentas.
Xi Jinpingas taip pat sakė J. Bidenui, kad Vašingtonas „neturėtų kištis į dvišalius ginčus (...) ir nesitaikstyti su provokaciniais impulsais [Pietų Kinijos jūroje] bei jų neremti“ pranešė CCTV.
Šiais metais Pekinas vis atkakliau reiškia dideles pretenzijas ginčijamame vandens kelyje, nepaisydamas didėjančios trinties su regiono kaimynėmis ir seniai priimto tarptautinio sprendimo, kad jo pretenzijos neturi teisinio pagrindo.
Xi Jinpingas taip pat teigė, kad Kinijos pozicija dėl karo Ukrainoje yra „atvira ir sąžininga“ ir kad Pekinas neleis, kad įtampa Korėjos pusiasalyje „peraugtų į konfliktą ar chaosą“, pranešė CCTV.
Atskiro susitikimo metu Xi Jinpingas paskelbė, kad Kinija 2026 metais surengs kitą APEC aukščiausiojo lygio susitikimą.
Valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ teigė, kad šiomis derybomis bus siekiama „suvienyti Azijos ir Ramiojo vandenyno šalis, kad jos remtų atvirą ekonominį ir prekybinį bendradarbiavimą, kartu atmetant protekcionistinę ir konfrontacinę prekybos taktiką“.
„Sklandus perėjimas“
Vis dėlto, anot Xi Jinpingo, Kinija „sieks sklandaus perėjimo“ santykiuose su Jungtinėmis Valstijomis ir yra pasirengusi bendradarbiauti su būsima D. Trumpo vyriausybe.
„Kinija yra pasirengusi bendradarbiauti su naująja JAV administracija, kad palaikytų ryšius, plėstų bendradarbiavimą ir spręstų nesutarimus, siekdama sklandaus Kinijos ir JAV santykių perėjimo“, – per vertėją J. Bidenui sakė Xi Jinpingas.
Per pirmąją savo kadenciją Baltuosiuose rūmuose D. Trumpas pradėjo įnirtingą prekybos karą su Kinija, nustatydamas milijardus dolerių siekiančius tarifus Kinijos produktams ir sulaukdamas atsakomųjų Pekino veiksmų.
Panašią poziciją jis išreiškė ir šiemet per rinkimų kampaniją.
Abi pusės turėtų „toliau ieškoti tinkamo kelio, kad abi didžiosios šalys galėtų gerai sugyventi“, sakė Xi Jinpingas.
Jis šeštadienį perspėjo, kad dvišaliai ryšiai gali „susidurti su posūkiais ar net regresuoti“, jei viena šalis laikys kitą priešininku ar priešu, skelbia oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“.
„Didžiųjų šalių konkurencija neturėtų būti pagrindinė šių laikų logika“, – pridūrė Xi Jinpingas, ragindamas nesilaikyti požiūrio „mažas kiemas, aukštos tvoros“.
Jis pridūrė, kad „stabilūs Kinijos ir JAV santykiai yra labai svarbūs“ abiem šalims ir pasauliui, ir pažymėjo, kad Pekinas ir toliau siekia sveikų santykių.
Tačiau jis pabrėžė, kad Pekino pozicija „tvirtai saugoti savo suverenitetą, saugumą ir vystymosi interesus nepasikeitė“, teigia „Xinhua“.
[email protected], Užsienio naujienų skyrius
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
© Baltic News Service.
Visos teisės saugomos.