2023.06.06 10:59 |Kategorija:  Cover news
Paulius Peleckis/BNS nuotr.

Pirmalaikius rinkimus palaiko trys frakcijos, likę Seimo nariai dėl balsavimo – skeptiški (dar papildytas)

naujos paskutinės trys pastraipos

Vilnius, birželio 6 d. (BNS). Pirmalaikių rinkimų idėją palaiko valdančiųjų konservatorių, socialdemokratų ir „valstiečių“ frakcijos Seime, likusieji parlamentarai skeptiškai vertina antradienį vyksiantį balsavimą ir mano, kad jis žlugs.

Taip jie komentavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko Gabrieliaus Landsbergio parlamentui pateiktą nutarimo projektą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų paskelbimo rugsėjo 10 dieną.

„Manau, kad be šansų“, – žurnalistams antradienį komentavo Darbo partijos vadovas Andrius Mazuronis. – Nebūsim tie, kurie padės konservatoriams atsikratyti atsakomybės ir permesti ją ne tik Seimui, bet ir visai visuomenei.“

Jis teigė manantis, kad tokie rinkimai TS-LKD būtų sėkmingesni.

„Po metų tas pojūtis akivaizdaus gyvenimo blogėjimo bus kiekvieno žmogaus namų ūkyje, tada rinkimų rezultatai būtų visiškai kitokie, man atrodo“, – sakė parlamentaras.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis savo ruožtu akcentavo, kad jo frakcija irgi nebus tiesianti pagalbos ranką konservatoriams.

Politikas taip pat tikino, kad valdantieji mato ateinantį sunkmetį, todėl žino, kad eiliniai Seimo rinkimai jiems „gali būti katastrofiški“.

„Tai yra noras išlikti valdžioje, nes dar yra šansas, kad panaši situacija gali susiklostyti su dauguma, kokia yra dabar“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Vėliau antradienį parlamentarai balsuos dėl projekto pateikimo. Jam judėti į priekį pakanka paprastos balsų daugumos.

Per paskutinę priėmimo stadiją priimti sprendimui dėl pirmalaikių rinkimų reikėtų ne mažiau kaip 85 balsų „už“.

Skeptiški ir valdantieji

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen dar kartą patikino mananti, kad rengti pirmalaikius rinkimus nėra poreikio.

„Nemanome, kad sprendžiant vieną problemą reikia sukelti didesnę“, – sakė Liberalų sąjūdžio atstovė.

„Mes manome, kad toks sprendimas nėra racionalus“, – pridūrė ji.

Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas tikino, kad net patys konservatoriai nesitiki surinkit užtektinai balsų.

„Visas šitas pasiūlymas yra iki galo nenuoširdus ir nesprendžiantis tų problemų, dėl kurių šita košė yra užvirta“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis ragino sprendimus dėl Seimo ir Vyriausybės ateities priimti „kuo greičiau“.

„Dar iki NATO summit'o priimti sprendimus, kaip dirba Vyriausybė toliau. (...) Kad mes kuo trumpiau valstybę turėtume sumėtime, kuriame dabar ji yra“, – sakė parlamentaras.

„Iki to laiko ministrai bus pakabinti, negalės ruoštis savo darbams“, – pridūrė jis.

Įžvelgia bandymą išsisukti

Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė sakė, jog vieningos pozicijos dėl pirmalaikių rinkimų Seime nebus.

„Matyt, mišraus balsavimo galima tikėtis, tikrai bus kolegų, kurie pritars ne dėl to, kad mano, jog reikia prisiimti atsakomybę dėl savivaldos rinkimų, tiesiog dėl to, kad suvokia, jog Vyriausybė nėra pajėgi dirbti“, – teigė politikė.

Kita vertus, ji sakė mananti, kad konservatoriai bando išsisukti nuo atsakomybės dėl  laukiančios ekonominės situacijos.

„Išsisukti nuo daugelio dalykų, matyt, vienas iš vertinimo kriterijų yra ekonomikos augimas arba tiksliau sakant, recesija, kuri yra viena didžiausių Europoje, visi puikiai supranta, kad gal dar turėsime pakankamai sočią vasarą, bet vargu, ar ta vasara baigsis rudenį labai sėkmingai ekonomine prasme, panašu, kad greičiausiai konservatoriai vertina ir tai, kad jų reitingai rudenį gali pradėti kristi dar labiau negu šiuo metu po Vyriausybės čekučių skandalo“, – svarstė ji.

Ji teigė mananti, kad greičiausiai balsavimas Seime žlugs, o toliau Vyriausybei vadovaus Ingrida Šimonytė.

„Neatmetu tos galimybės, kad viso šito triukšmo išdavoje turėsime atsinaujinusią Šimonytę“, – sakė A. Širinskienė.

„Mes girdime Lietuvą“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė sakė, kad frakcija balsavime turėtų būti vieninga.

„Ar vieningai? Manau, kad taip, nes jeigu jau lūkestis yra, kad ši valdžia turi baigti šitą kelionę, tai mes ir balsuosime už tai, kad įvyktų pirmalaikiai rinkimai“, – kalbėjo parlamentarė.

„Visą šią kadenciją sakėme, kad dabartinė valdžia, Vyriausybė daro daug negerų dalykų, kuriuos mes darytume kitaip, ir tas visuomenės lūkestis, kad šios valdžios kelionė turi pasibaigti. (...) Mes jį girdime. Manau, kad valstybei tai bus tik į naudą“, – pridūrė ji.

Seimo narė sakė nemananti, kad „valstiečiai“ užsiima „konservatorių gelbėjimu“. 

„Kita opozicija labiau susirūpinusi savo kėde, savo Seimo nario mandatu“, – kalbėjo A. Norkienė.

Tuo metu „valstietis“ Dainius Gaižauskas pabrėžė, kad „konservatoriai valdžioje daugiau nebegali būti“.

„Lietuva to nori. Mes girdime Lietuvą. Taip, kad mes girdime lietuvius“, – teigė jis.

Pasak Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės Orintos Leiputės, dauguma frakcijos narių parems pirmalaikių rinkimų idėją.

„Jeigu pati Vyriausybė įsivardina, kad jiems sunku ir yra pavargę ir kad pasiruošę atsistatydinti, tai kam laukti. Galbūt naujai išrinktas Seimas dirbs sutelkčiau ir spręs problemas, o ne tarpusavyje viduje pyksis, vaidysis ir kaltins vienas kitą“, – sakė Seimo narė.

„Įpareigojimo balsuoti už frakcijoje nėra“, – pridūrė ji.

Valdantieji konservatoriai nutarimo projektą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų registravo prieš kelias savaites. Taip jie reagavo į žiniasklaidos tyrimus dėl savivaldos politikų galimo piktnaudžiavimo jiems skiriamomis išmokomis.

Dėl šio siūlymo nėra vieningos ne tik skirtingos partijos, bet ir patys konservatoriai. G. Landsbergis yra sakęs, kad įpareigojimo frakcijai palaikyti pirmalaikių rinkimų siūlymą nėra.

Premjerė I. Šimonytė yra paskelbusi, kad tuo atveju, jei nebus pritarta pirmalaikiams rinkimams, ji liepos viduryje atsistatydins. Tai reikštų ir visos Vyriausybės atsistatydinimą.

Autoriai: Augustas Stankevičius, Jūratė Skėrytė

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, birželio 19

2024.06.19 20:49
Lietuvos politika 2024.06.19 20:49
2024.06.19 19:37
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:37
2024.06.19 19:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:26
2024.06.19 15:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 15:26