2023.08.09 11:33 |Kategorija:  Cover news
Lukas Balandis/BNS nuotr.

Per pusmetį į Baltarusiją vyko 230 tūkst. lietuvių, dalį jų bandyta verbuoti – VSAT vadas (papildytas)


papildyta nuo 6 pastraipos

Vilniaus rajonas, Medininkai, rugpjūčio 9 d. (BNS). Per pirmąjį šių metų pusmetį į Baltarusiją buvo nuvykę apie 230 tūkst. Lietuvos piliečių, dalį jų bandyta verbuoti, sako Valstybės sienos apsaugos vadas (VSAT) Rustamas Liubajevas.

„Per pirmąjį pusmetį jų išvyko 230 tūkst. žmonių. Vidutiniškai per mėnesį į Baltarusiją išvyksta apie 52 tūkst. Lietuvos piliečių“, – žurnalistams Medininkuose trečiadienį sakė vadas.

„Kalbu apie visas grupes, tarp jų ir vykstančius darbo reikalais“, – pridūrė jis.

Anot R. Liubajevo, dalį Lietuvos piliečių bandyta verbuoti.

„Turime informacijos, kad verbuojami Lietuvos piliečiai, prašoma iš Baltarusijos piliečių, kurie vyksta į Lietuvą, daryti tam tikras nuotraukas, fiksuoti karinių dalinių judėjimą, fotografuoti tam tikrus objektus“, – kalbėjo VSAT vadas.

Jo teigimu, iš viso per kontrolės punktus pirmąjį šių metų pusmetį „atvyko ir išvyko apie 2 mln. keleivių“.

„Jei kalbėsime konkrečiai apie Baltarusijos piliečius, jų atvyko 830 tūkst. piliečių. Dauguma jų išvyko, statistiškai beveik tiek pat ir išvyko“, – sakė R. Liubajevas.

Informaciniai stendai

Baltarusija Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams nuo pernai pavasario yra įvedusi bevizį režimą. Kaip skelbia šios šalies institucijos, tokia galimybe šiemet pasinaudojo 170 tūkst. lietuvių.

„Jeigu vertinsime bendrą statistiką, kuri taip pat pateikta Baltarusijos pasienio komiteto tinklalapyje, nuo pernai balandžio į Baltarusiją atvyko virš 400 tūkst. Lietuvos piliečių“, – sakė pasieniečių vadas.

Savo ruožtu užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas ragino Lietuvius nevykti į Baltarusiją, nes ši prisideda prie karo Ukrainoje, suteikia teritoriją „Wagner“ samdiniams, sąmoningai stengiasi destabilizuoti situaciją pasienyje, daugėja represijų prieš Lietuvos tautines mažumas.

Tą ragins ir pasienyje įrengti informaciniai stendai su užrašu: „Nerizikuok savo saugumu, nevyk į Baltarusiją, gali nebesugrįžti.“

Grėsmes trečiadienį priminė ir Valstybės saugumo departamentas, savo „Facebook“ profilyje nurodęs, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos tikrina vykstančiųjų kompiuterius, telefonus, socialinių tinklų paskyras, naudoja šantažą ir psichologinį spaudimą raginant bendradarbiauti su Baltarusijos žvalgyba.

Paklaustas apie galimus verbavimo atvejus, viceministras teigė negalintis jų plačiau pakomentuoti.

Jis taip pat nurodė, kad Minskas „ir toliau įgyvendina tikslą dislokuoti taktinį branduolį ginklą Baltarusijos teritorijoje“, tačiau plačiau proceso nekomentavo.

„Kaip sako populiari amerikietiška frazė – jei pasakysiu, turėsiu jus nužudyti“, – kalbėjo M. Adomėnas.

Vyksta kuro, druskos, pas gimines

Nors šalyje galioja rekomendacija nevykti į Baltarusiją, į šią šalį pasitaikė ir vykusiųjų statutinių pareigūnų. Tačiau tokie atvejai, pasak VSAT vado, vienetiniai.

„Vyksta prevenciniai pokalbiai su mūsų pareigūnais, bet nuo situacijos eskalavimo, nuo „Wagner“ samdinių atsiradimo Baltarusijoje tie atvejai sumažėjo, beveik jų nėra“, –  kalbėjo R. Liubajevas.

VSAT vadas sakė neturintis informacijos, kokiu tikslu lietuviai vyksta į Baltarusiją, tačiau pridūrė, kad „apie 60 proc. visų piliečių vyksta pagal bevizio režimo Baltarusijos schemą.“

„Dažniausiai mūsų piliečiai deklaruoja, kad jie vyksta aplankyti draugų, pasižiūrėti tam tikrus objektus Baltarusijoje, kai kurie pasako, kad važiuoja apsipirkti“, – tvirtino jis.

Pasak R. Liubajevo, dauguma važiuoja pigesnės druskos ar grikių, parsiveža kitus produktus bei krovinius.

Autorius Augustas Stankevičius

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, birželio 19

2024.06.19 20:49
Lietuvos politika 2024.06.19 20:49
2024.06.19 19:37
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:37
2024.06.19 19:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:26
2024.06.19 15:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 15:26