2023.09.19 18:09 |Kategorija:  Cover news
Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Ministras pasiūlė algas mokytojams nuo sausio didinti 6,5 proc., bet nesulaukė palaikymo (dar papildytas)

tekstas suskirstytas dalimis, papildymai visame tekste

Vilnius, rugsėjo 19 d. (BNS). Švietimo ministras Gintautas Jakštas antradienį pranešė, kad pasiūlė pedagogų profsąjungoms kitąmet nuo sausio didinti mokytojų atlyginimus 6 procentais, bet paramos nesulaukė.

Pedagogų atstovai siekia, kad mokytojų darbo užmokestis nuo sausio augtų sparčiau nepaisant pažadų, jog jau rugsėjį algos pasieks 130 proc. šalies atlyginimų vidurkio.

„Mūsų pirminis siūlymas (...) buvo nuo sausio didinti tiek, kiek planuojamas vidutinio šalies darbo užmokesčio augimas, koks yra prognozuojamas, tai yra 6,5 procento, o likusi dalis – nuo rugsėjo 1 dienos, tačiau šitie žingsniai netenkino profesinių sąjungų“, – žurnalistams po susitikimo su profsąjungomis sakė ministras.

Pasak jo, iš viso pasiūlyta mokytojų atlyginimus kitąmet didinti 20,5 procento.

Dėl šio dydžio ministerija ir profsąjungos sutaria, tačiau tęs derybas, kokiomis dalimis nuo sausio ir rugsėjo tai padaryti, teigė G. Jakštas.

Ministras sakė, kad mokytojų algų kėlimui kitais metais papildomai reikės apie 300 mln. eurų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos derybos su profesinėmis sąjungomis bus tęsiamos penktadienį.

Mokytojų siūlomas augimas netenkina

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas Egidijus Milešinas teigė, kad siūlomas augimas netenkina ir mokytojo alga nuo sausio turi didėti ne mažiau 10 procentų.

„Dėl atlyginimų didinimo nuo kitų metų, tai ministras pristatė savo pirmas pozicijas ir sutarėme, kad penktadienį mes susitinkame, jis išgirsto lūkestį, kad mums netinka tie siūlymai, kurie yra pasiūlyti. Netinka nei 20,5, nei 13 proc., nei 6,5 proc. ir panašiai, tai turėtų būti ieškoma kitų sprendimų“, – žurnalistams po susitikimo sakė E. Milešinas.

Pasak jo, minimali alga nuo kitų metų augs apie 10 proc., tad mokytojų atlyginimų augimas „tikrai mažiau kaip 10 procentų net negali būti“.

Streiką planuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas teigė, jog jų siekis yra bendras 56 proc. mokytojų atlyginimų augimas.

„Mokytojų atlyginimus reikia didinti 56 procentais. Kiek tai realu, jeigu mes tris metus to nedarėme, turbūt, labai bus sudėtinga, tai klausimas, kada ir kaip mes sutarsime tą didinimą ir kokiais laikotarpiais tą padaryti“, – žurnalistams sakė A. Navickas.

Jis pažymėjo, kad Švietimo ministerijos pirminė pozicija „tikrai negali būti laikoma ir net nėra arti susitarimo“.

Jis taip pat patvirtino, kad kol kas planų atšaukti streiką rugsėjo pabaigoje nėra.

Sutarta dėl mažesnių klasių, krūvių peržiūros

Švietimo ministras po susitikimo taip pat pranešė, kad su profsąjungomis buvo sutarta dėl klasių mažinimo nuo kitų metų rugsėjo, pagrindiniame ugdyme savivaldybės galėtų susimažinti maksimalų klasės dydį nuo 30 iki 26 mokinių, pradiniame – nuo 24 iki 22 mokinių.

G. Jakšto teigimu, taip pat iki metų pabaigos planuojama atlikti mokytojų darbo krūvio analizę, kad būtų galima koreguoti mokytojo krūvio sudarymo, darbo valandų skaičiavimo metodiką.

„Dėl krūvių matome problemą, kurios masto nežinome. Girdime iš atskirų mokytojų, kad yra variantų, kai turimas krūvis per metus – daugiau nei 888 kontaktinės valandos, turima klasė, bet nėra pilno etato. Tokių atvejų neturėtų būti“, – sakė G. Jakštas.

Ministras jau anksčiau antradienį pakartojo Vyriausybės poziciją, kad šiemet mokytojams atlyginimai keliami nebus, o vidutinis mokytojo atlyginimas 130 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio pasieks 2024 metų rugsėjį,

Streikuoti žadantys mokytojai kelia reikalavimus dėl mokytojų darbo užmokesčio didinimo, klasių dydžių ir darbo krūvio mažinimo.

Mokytojai planuoja streiką

Dėl mokytojų algų, mokinių skaičiaus klasėse ir kitų dalykų praėjusį penktadienį vyko įspėjamasis streikas, surengtas A. Navicko vadovaujamos profsąjungos.

Ši profsąjunga pirmadienį informavo Vyriausybę bei Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), kad rugsėjo 29 dieną pradeda tikrąjį streiką švietimo įstaigose.

Reikalavimus dėl mokytojų algų, mokinių skaičiaus klasėse bei kitų dalykų kelia ir E. Milešino vadovaujama profesinė sąjunga. Ji taip pat neatmeta galimybės streikuoti.

Po derybinio susitikimo E. Milešinas taip pat nurodė, kad jungtis prie A. Navicko streiko profesinė sąjunga teisiškai negali, nebent skelbti atskirą.

2021 metų rugsėjo 1 dieną parlamentinių partijų vadovai pasirašė nacionalinį susitarimą dėl švietimo, kuriuo, be kita ko, įsipareigojo didinti švietimui skiriamą bendrojo vidaus produkto dalį, didinti mokytojų atlyginimus, įtvirtino kitus įsipareigojimus.

Autoriai: Milena Andrukaitytė, Greta Zulonaitė

[email protected], +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, birželio 19

2024.06.19 20:49
Lietuvos politika 2024.06.19 20:49
2024.06.19 19:37
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:37
2024.06.19 19:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:26
2024.06.19 15:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 15:26