2023.05.31 15:35 |Kategorija:  Cover news with delay
AFP-Scanpix nuotr.

Latvijos prezidentu išrinktas E. Rinkevičius (dar papildytas)

pridėtas naujas skyrelis

Ryga, gegužės 31 d. (LETA-AP-BNS). Latvijos parlamentas trečiadienį šalies prezidentu išrinko ilgametį užsienio reikalų ministrą Edgarą Rinkevičių.

Jis Saeimoje surinko 52 balsus, įskaitant 26 „Naujosios vienybės“ ir 16 opozicinės Žaliųjų ir valstiečių sąjungos balsų.

Prezidento postą E. Rinkevičius, kurio kandidatūrą iškėlė premjero Krišjanio Karinio „Naujoji vienybė“, perims birželio pradžioje, kai baigsis dabartinio Latvijos vadovo Egilo Levito kadencija. 

Anksčiau trečiadienį per pirmąjį ir antrąjį balsavimus nė vienas iš trijų kandidatų negavo pergalei reikalingo bent 51 balso. Antrajame ture mažiausiai balsų surinkusi „Pažangiųjų“ kandidatė Elina Pinto (Elyna Pinto) pasitraukė iš varžybų.

Kad būtų išrinktas, kandidatas į prezidentus turėjo surinkti bent 51 įstatymų leidėjo balsą. Jei antrajame balsavimo rate nė vienas kandidatas nesurenka reikiamos balsų daugumos, rengiamas trečiasis balsavimo turas, kuriame dalyvauja du daugiausiai balsų surinkę kandidatai.

Kaip ir pirmajame balsavimo rate, E. Pinto atsiliko nuo kitų dviejų kandidatų, surinkusi 10 balsų.

E. Rinkevičius per pirmąjį ir antrąjį balsavimus gavo 42 balsus, o „Jungtinio sąrašo“ pasiūlytas kandidatas, verslininkas Uldis Pilenas (Uldis Pylėnas) – 25 balsus.

Pasitraukus viešojo valdymo ekspertei Elinai Pinto (Elynai Pinto), 10 jos frakcijos narių nusprendė trečiajame ture balsuoti už E. Rinkevičių.

U. PIlenas trečiajame ture surinko 25 balsus.

Patikimose rankose

Sveikindamas Edgarą Rinkevičių su išrinkimu, kadenciją baigiantis prezidentas E. Levitas išreiškė pasitikėjimą juo.

Artimiausius ketverius metus Latvija bus patikimose rankose, sakė E. Levitas.

E. Rinkevičius gimė 1973 metais Jūrmaloje.

Jis yra baigęs Latvijos universiteto Istorijos ir filosofijos fakultetą, turi du magistro laipsnius: Latvijos universiteto politikos mokslų ir Jungtinių Valstijų Nacionalinio gynybos universiteto nacionalinių išteklių strategijos.

Nuo 2011 metų jis ėjo užsienio reikalų ministro pareigas premjerų Valdžio Dombrovskio, Laimdotos Straujumos (Laimduotos Straujumos), Mario Kučinskio vyriausybėse ir abiejose K. Karinio vyriausybėse.

Per 2022 metų parlamento rinkimus jis buvo išrinktas į parlamentą pagal „Naujosios vienybės“ sąrašą.

E. Rinkevičius bus pirmasis homoseksualumo neslepiantis prezidentas Baltijos šalyse. 2014 metais jis paskelbė, kad didžiuojasi savo seksualine orientacija.

49 metų E. Rinkevičius, be kitų pareigų, dirbo gynybos ministerijos valstybės sekretoriumi, o dešimtajame XX amžiaus dešimtmetyje dirbo žurnalistu Latvijos radijuje. Būdamas užsienio reikalų ministru, jis sulaukė didelio latvių palankumo dėl savo griežtos pozicijos kaimyninės Rusijos atžvilgiu ir tvirtos paramos Maskvos puolamai Ukrainai.

Iš pradžių buvo manoma, kad perrinkimo sieks E. Levitas, einantis šias pareigas nuo 2019-ųjų. Tačiau anksčiau šį mėnesį jis netikėtai pareiškė esąs nusivylęs, kad trys premjero K. Karinio koalicinės vyriausybės partijos nesugebėjo susitarti dėl bendro kandidato, ir teigė tokioje situacijoje nekandidatuosiantis.

Latvijos prezidento postas iš esmės yra reprezentacinis – valstybės vadovas šalyje, kurioje beveik trečdalis iš 1,9 mln. gyventojų kalba rusiškai, daugiausia veikia kaip nuomonės lyderis ir vienijanti figūra.

Prezidentas atstovauja Latvijai užsienyje, yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, pasirašo įstatymų projektus, skiria ministrą pirmininką ir, be kita ko, turi teisę paleisti parlamentą.

Naujasis Latvijos prezidentas bus inauguruotas liepos 8 dieną.

Redaktorė Miglė Giri

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, birželio 19

2024.06.19 20:49
Lietuvos politika 2024.06.19 20:49
2024.06.19 19:37
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:37
2024.06.19 19:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:26
2024.06.19 15:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 15:26