2023.11.20 19:30 |Kategorija:  Cover news with delay
Lukas Balandis / BNS nuotr.

A. Armonaitė: koalicijos partneriai pažadėjo paieškoti balsų civilinei sąjungai (papildytas)

papildymai nuo penktos pastraipos

Vilnius, lapkričio 20 d. (BNS). Koalicijos partneriai pažadėjo paieškoti papildomų balsų Seime priimti Civilinės sąjungos įstatymą, įteisinant lyčiai neutralią partnerystę, pirmadienį sakė Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Po valdančiosios koalicijos tarybos susitikimo ji žurnalistams teigė neišgirdusi, kiek balsų liberalai ir konservatoriai garantuoja minėto įstatymo priėmimui, tačiau išgirdo pažadą padirbėti savo frakcijose, kad balsai būtų.

„Kol kas pažado, konkretaus skaičiaus iš koalicijos partnerių mes šiandien negavome, tačiau gavome pažadą aktyviai padirbėti tuo klausimu savo frakcijose“, – tvirtino A. Armonaitė.

„Kalbant apie opoziciją, žinoma, kad visada šnekamės su opozicija, bet, matyt, koalicija pirmiausia yra įsipareigojusi įgyvendinti pokyčius. Mes dabar skaičiuojame 20 koalicijoje narių, tų sūnų paklydėlių, kuriuos, tikimės, kad koalicijos lyderiams pavyks sutelkti ir priimti svarbų įstatymą“, – sakė politikė.

Laisvės partijos pirmininkė tvirtino tikinti, kad įmanoma Lietuvos Seime priimti šį įstatymą.

„Aš dar nuoširdžiai tikiuosi, kad įmanoma priimti įstatymą. Latvija turi, prieš dvi savaites nubalsavo, Estija turi santuoką, šita valdančioji dauguma tikriausiai yra pati liberaliausia Lietuvos istorijoje. Manau, kad turime daryti viską, kas mūsų galiojoje, mūsų koalicijos rankose, kad Civilinės sąjungos įstatymą priimtume. Aš rezervų dar matau“, – teigė ji.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė žurnalistams sakė, kad sunku garantuoti balsus šiam klausimui, nes tai vertybinis, žmonių įsitikinimų klausimas.

„Apie balsų garantavimą visada nėra lengva kalbėti, nes yra žmonės mūsų frakcijoje, kurie nuoširdžiai palaiko šį klausimą, ir tie, kurie turi vienokių ar kitokių matymų, galbūt nebūtinai pozityvių klausimo sprendimui. Įsipareigoti skaičiais būtų pernelyg sudėtinga“,  – žurnalistams sakė Seimo narė.

„Galiu tik viena patikinti – kad aš savo ruožtu dėjau, kaip mūsų koalicijos sutartyje numatyta, maksimalias pastangas, jog šis klausimas, kuris labai svarbus mūsų partneriams ir daliai Lietuvos visuomenei, būtų išspręstas. O realybė yra tokia, kokia yra. Galbūt ji dar gali pasikeisti“, – svarstė konservatorė.

Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat tvirtino tikinti, kad šis Seimas dar gali priimti Civilinės sąjungos įstatymą.

„Darbas ieškoti balsų visame Seime išlieka aktualus. Nesu tas žmogus, kuris pasakys, kad neturiu jokios vilties, kad šitas Seimas gali šitą įstatymą priimti. Aš tos vilties vis dar turiu“, – tvirtino ji.

Vyriausybė vadovė sakė, kaip viena iš valdančiosios koalicijos lyderių, asmeniškai esanti suinteresuota, kad šis įstatymas būtų priimtas.

„Bet, kaip patys puikiai matote, problema yra tokia, jog kai kurie žmonės, net ir tie, kurie yra rinkėjams pažadėję balsuoti už tokį sprendimą savo rinkimų programose, tų rinkimų pažadų mato galimybę nevykdyti dėl kažkokių priežasčių. Tų partijų vadovai be didelės politinės atsakomybės ir be didelių klausimų lengvai išsisuka paaiškinimais, kad nedalyvaus čia partnerių koalicijos vidiniuose nesusitarimuose“, – kalbėjo I. Šimonytė.

A. Armonaitė priminė, kad Socialdemokratų partijos rinkimų programoje įrašytas partnerystės įteisinimas.

„Tai, kad jie veikia opozicijoje, neįsivaizduoju, kaip tai atleidžia šią partiją nuo atsakomybės savo rinkėjams, nes tikrai buvo žmonių, kurie rinko partiją ir dėl to. Žinoma, kad matome ir jų indėlį“, – tvirtino ji.

Liberalų sąjūdžio pirmininkė, Seimo vadovė Viktoria Čmilytė-Nielsen žurnalistams sakė, kad situacija Liberalų sąjūdžio frakcijoje dėl civilinės sąjungos nepasikeitė.

„Turime tiek balsų už, kiek turime, aštuoni–devyni balsai yra. Kiti kolegos turi kitą nuomonę, ir tą mūsų poziciją kolegos žino“, – teigė ji.

Pavasarį Seimas po svarstymo minimalia balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Projektui nepritarė dalis konservatorių ir liberalų.

Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.

Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.

Po koalicijos posėdžio jos atstovai teigė, kad pokalbis buvo dalykiškas, nuotaika – gera, darbinė.

„Įtampa ilgai netvyrojo, dirbame toliau svarbius darbus, su premjere turime ne tik koalicinį formatą, Vyriausybės formatu dirbame, turime bendrus pokalbius ir su investuotojais, kur dirbame bendrai, ir svarbiausia yra darbai. O visas tas emocijas padėkime į šalį ir koncentruokimės į tai, dėl ko žmonės už mus balsavo“, – teigė A. Armonaitė.

Pastaruoju metu nesutarimų valdančiojoje koalicijoje kilo dėl mokesčių reformos, „laisviečių“ nepasitenkinimą sukėlė atmestos nepilnamečių apsaugos įstatymo pataisos, nepakankama parama partnerystės įteisinimui.

Autorė Jūratė Skėrytė

[email protected], +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Penktadienis, liepos 19

2024.07.19 18:32
Užsienio naujienos 2024.07.19 18:32
2024.07.19 17:39
Užsienio naujienos 2024.07.19 17:39
2024.07.19 16:02
Užsienio naujienos 2024.07.19 16:02
2024.07.19 15:15
Užsienio naujienos 2024.07.19 15:15
2024.07.19 11:42
Lietuvos politika 2024.07.19 11:42
2024.07.19 11:14
Užsienio naujienos 2024.07.19 11:14
2024.07.19 10:09
Užsienio naujienos 2024.07.19 10:09