2024.05.28 12:07 |Kategorija:  Cover news with delay
FRANCOIS WALSCHAERTS / AFP

ES užsienio politikos vadovas: Ukraina turi teisę smogti Rusijai

Briuselis, gegužės 28 d. (AFP-BNS). Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) antradienį paragino šalis gretinti baimę eskaluoti karą su Ukrainos poreikiu gintis ir sakė, kad Kyjivas turi teisę smūgiams į Rusijos teritoriją naudoti vakarietiškus ginklus.

„Pagal karo teisę tai visiškai įmanoma ir jokio prieštaravimo nėra. Galėčiau atsakyti tuo pačiu ar kovoti prieš tą, kas kovoja prieš mane iš savo teritorijos“, – sakė J. Borrellis prasidedant susitikimui su ES gynybos ministrais.

„Eskalacijos riziką reikia gretinti su poreikiu ukrainiečiams gintis“, – sakė jis.

Ukraina spaudžia savo rėmėjus Vakaruose leisti jai smogti taikiniams Rusijoje jų tiekiamais tolimesnio nuotolio ginklais.

Svarbūs Ukrainos rėmėjai, įskaitant JAV ir Vokietiją, nelabai nori leisti Kyjivui smogti taikiniams už sienos, nes baiminasi, kad taip galėtų būti pastūmėti tiesioginio konflikto su Maskva link.

J. Borrellio poziciją parėmė keli susitikime Briuselyje dalyvaujantys gynybos ministrai.

Nyderlandų ministrė Kajsa Ollongren (Kaisa Olongren) sakė, kad jos šalis netaiko suvaržymų, ir išreiškė viltį, kad „kitos šalys, kurių nuomonė kitokia, apsigalvos“.

„Visai galima, kad jiems reikia smogti ir Rusijos teritorijoje, – sakė K. Ollongren. – Mano požiūriu, debatų neturėtų būti.“

Estijos ministras Hanno Pevkuras (Hanas Pevkuras) išreiškė viltį, kad „visos šių priemonių turinčios šalys taip pat duos tokį leidimą Ukrainai“.

„Negali būti normalu tai, kad Rusija iš labai toli [jos teritorijoje esančių pozicijų] atakuoja Ukrainos teritoriją, o ukrainiečiai kovoja viena ranka“, – sakė jis.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pirmadienį sakė, kad atėjo laikas sąjungininkėms persvarstyti savo nustatytus suvaržymus, ypač tuo metu, kai Rusija iš savo teritorijos bombarduoja Ukrainos Charkivą.

Debatai dėl Ukrainos smūgių Rusijos teritorijai vyksta tokiu metu, kai NATO šalims sunku rasti Kyjivui itin reikalingų oro gynybos sistemų.

J. Stoltenbergas praėjusį mėnesį sakė, kad sąjungininkės sutarė skirti daugiau oro gynybos sistemų, bet kol kas naujų sistemų nepažadėta.

Kaip sakė K. Ollongren, Nyderlandai dabar dirba dėl iniciatyvos drauge su keliais partneriais surinkti oro gynybos sistemą „Patriot“ ir nusiųsti ją Ukrainai.

„Mes iš savo pačių pajėgumų suteiksime kelias šios sistemos dalis, kad galėtume surinkti visą sistemą ir nusiųsti ją Ukrainai“, – nurodė ji.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

[email protected], Užsienio naujienų skyrius

Rodyti: 
 
 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

 

Naujienų srautas

Neprisijungusiems naujienos rodomos su 1 val. pavėlavimu.
 

Trečiadienis, birželio 19

2024.06.19 20:49
Lietuvos politika 2024.06.19 20:49
2024.06.19 19:37
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:37
2024.06.19 19:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 19:26
2024.06.19 15:26
Užsienio naujienos 2024.06.19 15:26